Имат ли връзка вампирите от Созопол и Перперикон? 03.09 | 16:01

И двата открити скелета имат идентични пробождания

От Лазар Тодоров

Посещенията в Историческия музей в Созопол, където е изложен нашумелият "вампир", са се утроили тази година. Това се дължи на сензационното откритие на археолози, които смятат, че са намерили гроб на вампир край Созопол, тъй като тялото имало странни пробождания.

Наскоро проф. Николай Овчаров съобщи, че в северната част на некропола в древната крепост Перперикон е открит гроб на мъж, чиято лява част на гръдния кош е пронизана с палешник. Пробождането е много идентично с това, което беше открито в Созопол.

В момента в музея се стичат туристи от цял свят. Ако преди са получавали примерно 40 хил. лв. на месец, сега са 120 хил. лв. Дано и с Кърджали да се случи същото, надяват се откривателите.

Работата на археолозите по разкриването на погребението продължава и в момента, съобщава в. "24 часа".

Има предположения, че двата открити скелета са имали роднинска връзка.

"Съвсем по предварителна информация вече мога да кажа, че е мъж на около 35-40 години. По монети погребението се датира към ХIII-XIV век.

Казвам, че е почти като близнак на созополския, защото в лявата му страна, между шията и гърдите, горе-долу в долната част на шията, е забит масивен палешник (острата предна част на ралото). В други случаи имаме гвоздеи, пирони и т.н., докато поне досега няма друг известен случай освен в Созопол, където да е прикован именно с палешник. Това е ритуал за предпазване от вампирясване", коментира проф. Николай Овчаров.

Според теорията на проф. Димитров "Созополският вампир" е бившият пират и после управител на Созопол Кривич, а вампирът от Перперикон е брат на първия, тъй като и двамата са били аристократи от виден род.

1029816

Божидар Димитров припомня, че има около сто вампири, които се намират по нашите земи, но само тези двамата са прободени с такава част от рало. Той се надява колегата му проф. Овчаров да прояви чувство за хумор и да подкрепи теорията му за сродниците вампири.

Водещи

Най-четени