Людмил Вагалински призова за изясняване на промените в НК 13.02 | 13:07
Според шефа на НАИМ не става въпрос само за гардеробите от времето на бабите ни или за картини от ХХ век
Да се отрази от медиите и другата гледна точка, както и аргументите на юристите, които са работили върху промените в Наказателния кодекс, засягащи собствеността и съхранението на културни ценности.
За това призова доц. д-р Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт с музей (НАИМ) при БАН по време на пресконференцията, представяща изложбата "Археология 2013".
Людмил Вагалински призова самите журналисти да потърсят и различни мнения от досега представяните в публичното пространство, защото не става въпрос само за гардеробите от времето на бабите ни или за картини от ХХ век. Директорът на музея посочи, че обществото трябва да бъде информирано и да знае най-вече защо такива промени са предложени.
"В публичното пространство чуваме само едната гледна точка – на колекционерите, което е манипулация. И се остава с впечатлението, че тези колекционери са едни бедни, нещастни хора, които си имат просто хоби. А никой не пита откъде са се сдобили с тези находки, които имат", посочи Вагалински.
Той припомни и факта, че със закона от 2009 година на много от тези колекционери се дава амнистия, но нито се забелязва регистрация на културни ценности, нито те са започнали да плащат данъци. А проблемите с културните и историческите ценности в България продължава да е голям, тъй като иманярите продължават да грабят на практика национално богатство.
Людмил Вагалински даде пример с откриването на златно бижу или монета от иманяри, които попадат после в ръцете на колекционери. Това обаче се е случило, като са разрушени много гробове, примерно, а е унищожена и възможността при разкопките да се добие и много знание – нещо, което биха могли да направят само археолозите.
Не забравяме, че търговията с антики е третата поред в световен мащаб незаконна дейност след търговията с дрога и оръжие. Решението на проблема е само в наличието на ясни правила, подчерта Вагалински и отново призова медиите да отразят по-цялостно и задълбочено различните гледни точки към предложените промени в Наказателния кодекс.
Новият Наказателен кодекс предвижда ефективна присъда до 4 години за всеки, който държи културна ценност, без да я е регистрирал. Освен това, ако вещите са няколко, наказанието може да скочи до 6 години затвор, а предвижданите глоби са в размер до 15 000 лв.
Водещи
-
Борисов се отказа да е премиер, ГЕРБ няма да подкрепи друг мандат (ОБЗОР)
Как реагираха останалите партии
26.11 | 21:00
-
Слави към Борисов: Като не желаеш да се занимаваш с тази "разбита държава", не се явявай на избори
Според Трифонов лидерът на ГЕРБ отдавна се е самозабравил
26.11 | 20:45
-
Румяна Бъчварова: Отиваме на нови избори 100%
От ГЕРБ смятат, че заслужават да управляват, защото могат, но времената са различни, заяви...
26.11 | 20:30
-
ГЕРБ може да работи с ПП-ДБ, когато се отрече от „намагнитизираното момче“
Д-р Мирослав Ненков с коментар на политическата криза у нас
26.11 | 20:15
Най-четени
-
Разследващият журналист на BBC Йордан Цалов разкри нови подробности около местонахождението на издирваната криптокралица Ружа Игнатова
Изчезнал съветник по сигурността
26.11 | 09:45
-
Започнете да спестявате с бюджетното правило 50/30/20
Поставете си конкретни и измерими цели
26.11 | 11:30
-
Сериозен инцидент развълнува жителите на столичния квартал "Надежда"
Реакция на пожарната
26.11 | 09:59
-
Иво Сиромахов: Политиката ни не е политика, а пазарлъци
26.11 | 18:00