Н. Овчаров: На Перперикон се е намирал прочутият храм на Дионис 30.08 | 14:43
Основание за хипотезата е новооткрита мраморна плоча, на която е изобразен тракийският конник, който символизира Дионис - главното тракийско божество
Проф. Николай Овчаров, ръководител на археологическата експедиция на Перперикон, представи изключително важна археологическа находка, направена преди няколко дни в древния град Перперикон, на пресконференция днес в БТА.
Археолозите са открили мраморна плоча, на която е изобразен тракийският конник, известен в тракологията и като Херос (херой). На скулптурата е изобразена и богиня, която посреща тракийския конник. По думите на Овчаров Херосът символизира древния бог Дионис (Загрей), който е главното тракийско божество.
Находката е намерена в непосредствена близост до огромната зала-олтар. Залата-олтар беше открита преди няколко години от екипа на проф. Николай Овчаров и още тогава той изказа хипотезата, че това е прочутият храм на Дионис от древността, за който сведения дава гръцкият историк Херодот. "Бащата на историята" определя храма като равен с прочутото светилище на Аполон в Делфи.
Мраморната скулптура на тракийския конник (Херос) е била вградена в ниша в стената, което дава основание на Овчаров да направи хипотезата, че това е 100-процентово доказателство, че голямата зала-олтар, функционирала в периода от XV-XIV в. пр. Хр. до IV-V в. сл. Хр. (когато Перперикон вече е част от Византия), е светилището на Дионис (Загрей).
Проф. Овчаров съобщи още, че залата-олтар (около 30 м в диаметър) към V в. се превръща в склад, което е нормално с оглед на идването на християнството по тези земи, което се стреми да скъса с предишните езически религии, практики и свещенодействия.
На пресконференцията проф. Николай Овчаров показа амулет във формата на брадвичка, като върху него е изобразено слънце. Тази находка е още един щрих към предположението на учените, че Перперикон е център на култа към Дионис в древността.
В южния сектор на Перперикон пък археолозите са открили уникални крепостни съоръжения, чиято цел е да се огради светилището. В източната част на Акропола също открили крепостна стена.
Перперикон се очертава като най-големия и най-добре укрепения град в Родопите в късната антична епоха, изказа накрая хипотезата си проф. Овчаров.
Работата на Перперикон тази година продължава до 30 септември.
Водещи
-
Проходите Рожен и Превала остават затворени за тежкотоварни камиони
Условията за ски в Пампорово са отлични
22.12 | 13:20
-
Ваня Григорова: Изключителен проблем е липсата на бюджет
Според нея част от проблема, касаещ огромния трафик в столицата, е липсата на добър...
22.12 | 13:00
Най-четени
-
5 обекта са затворени след проверки на БАБХ по курортите
Агенцията провежда засилени проверки преди празниците
22.12 | 10:00
-
Бум на разбити автомобили във Варна
От МВР обаче отчитат спад на този тип престъпления
22.12 | 10:20