Откриха масово строителство в Перперикон 15.07 | 13:42

В едно от жилищата е запазен целият интериор с цялата покъщнина

От Елица Елефтерова

В първия месец от началото на тазгодишните разкопки се очертава интензивно градоустройство на Перперикон. В момента има разкрити повече от 10 сгради, с цели запазени нива, съобщи на пресконференция в БТА археологът Николай Овчаров.

В едно от жилищата е запазен целият интериор с цялата покъщнина. Намерени са седем керамични съда - от гърнета до кани, както и една подница - съд за печене на хляб.

Предположенията на учените са, че покъщнината е от ХIV век и е била оставена при внезапното напускане на града вследствие на една от честите по това време обсади на Перперикон.

Освен това са открити четири пръстена - три средновековни и един късноантичен. На единия от експонатите има гравиран кръстовиден монограм и букви, които като криптограма са очертавали името на неговия владетел.

Такива сребърни пръстени са от края на ХIII началото на XIV век, носени само от видни аристократи. Предстои обаче да бъде разчетено името на този, посочи Овчаров.

Намерени са и стотици монети - венециански грошове, много често използвани в този регион. Сред новите находки на обекта е и костен мундщук от музикален инструмент, богато гравиран с украса "птиче око".

От историческа гледна точка археологът направи връзка на разкритията с времето на Цар Константин Асен - Тих, който прави голям поход в Източните Родопи и превзема почти всички крепости в тях. Според учения, през 1254 г. е имало голяма  обсада на Перперикон и вероятно това е свързано с превземането на града от българите.

Междувременно разкопките на обекта продължават. Очаква се в северния сектор да излязат едни от най-важните сгради от всичките 7 хиляди години, в които е функционирал скалния град.

Там се очаква и да бъде разкрита епископската резиденция и църква от XIII-XIV век. Освен това ще продължи изграждането на вътрешна инфрструктура на обекта.

 

Водещи

Най-четени