В Русия ще клонират мамут 30.05 | 21:26

За целта учените ще използват добре запазени останки на самка

От Антония Михайлова

Първият мамут вероятно ще бъде клониран в Русия. Това ще стане възможно благодарение на откритите наскоро меки тъкани на животното, разказва завеждащият експозиционния отдел на Музея на мамута към Института по приложна екология Сергей Фьодоров.

"Да, ние планираме да клонираме открития мамут. Дали това ще стане възможно, ще покажат анализи на кръвта и тъканите на животното. От година на година находките стават все по-сензационни, това е свързано с процесите на глобалното затопляне и възродения интерес на хората към откриването на кости на мамути", казва ученият, цитиран от Интерфакс.

Преди няколко дни на островите от Новосибирския архипелаг учените откриха добре съхранен в леда труп на самка. Меките тъкани са се запазили във възможно идеално състояние, а части от мускулната тъкан дори имат естествен червен цвят на свежо месо.

Нееднократно са правени опити да се клонира мамут, но те са приключвали с неуспех поради липсата на биоматериал с подходящо качество.

През пролетта на 2012 г. якутски и корейски учени решиха да вложат генетичен материал на мамут, живял преди няколко хиляди години, в яйцеклетка на съвременна слоница, която след това да бъде имплантирана в утробата й. При благоприятно стечение на обстоятелствата първият в света мамут от наши дни трябваше да се появи 22 месеца по-късно.

Реализацията на този проект била отложена, след като станало известно, че клонирането ще бъде извършено от скандалния корейски учен Хуан У Сок, осъден на две години затвор за измама с клонирането на човешки ембриони.

Водещи

Най-четени