Отгледаха марсианска салата, която не става за ядене 02.10 | 09:59
Учени получиха реколта домати и краставици върху извънземни почви

Учени от Холандия успяха да отгледат зеленчуци на извънземни почви. Вярно, че никой не е летял в космическите простори, за да донесе "чернозем", та затова за експеримента били използвани аналози на почва от Марс, Земята и Луната, предварително разработени от НАСА.
След три месеца изследователите получили реколта от домати и краставици. Оказало се дори, че марсианската почва била най-благодатна и плодородна. В лунната "земя" зеленчуците не виреели така добре.
Но учените не могли да си приготвят салата от уникалната градина – зеленчуците се оказали отровени от тежки метали. На пепел станали и надеждите на изследователите да подсигурят с прясна салатка участниците в мисията Mars One, които след десет години ще полетят да покоряват Червената планета.
Mars One е холандски проект и задачата му се състои в осъществяването на пилотирана експедиция към Марс през 2023 г. Четирима доброволци ще станат първите марсиански заселници и ще прекарат остатъка от живота си в марсианска колония, чиито основи ще положат самите те.
Освен че още не са решени големите въпроси с кислорода и водата на бъдещите невъзвръщенци, стои отворен и проблемът с произвеждането на храна на място за осигуряване на нуждите на мисията. Идеята е да се отглеждат хидропонни растения.
Водещи
-
Още 44-има загинали в Газа след израелски атаки
"Има и хора в неизвестност", каза служител на гражданска защита
29.05 | 14:20
-
Откриха прегазен мъж на пътя за „Дунав мост 2“
Издирват избягалия от катастрофата шофьор
29.05 | 14:10
-
Имало ли е натиск Пламен Тончев да се откаже от ДАНС, пита ПП
Вчера Тончев смени досегашния си пост и беше избран за председател на Комисията по досиетата
29.05 | 14:00
-
Синдикати твърдят, че няма противопоставяне между нискоквалифициран и висококвалифициран труд
Любомир Костов коментира какъв е ръстът на заплатите в обещстевиня сектор за последните 4...
29.05 | 13:50
Най-четени
-
Днес решават дали Варна ще изтегли дълг за милиони
Сесията ще се излъчва в реално време през YouTube канала на институцията.
29.05 | 10:30
-
Васил Терзиев: Това не е бюджетът, зад който заставам аз
Столичният общински съвет ще разгледа бюджета на общината за 2025 г.
29.05 | 12:59
-
Плевнелиев: Българите стават по-бедни заради "Боташ"
Росен Плевнелиев бе категоричен, че всяка европейска държава, която е приела еврото, се е...
29.05 | 10:15
-
Радостин Василев: „Възмутени сме от случилото се. Мисля, че е по-добре парламентът да почива и да не се събираме тук
По-рано депутати от "Възраждане" и от ПП-ДБ влязоха в спор заради темата за изучаването на...
29.05 | 11:45