Нанодиаманти ще облекчават ставни проблеми? 06.02 | 18:51

Покритията от нанодиаманти могат да облекчат милиони хора с изкуствени стави

От Георги Георгиев

Покрития от нанодиаманти, създадени, за да заздравят изкуствените стави, един ден ще могат да предпазват телата ни от възпаления, причинени от откъснати от металните конструкции парченца. Това показва ново биомедицинско проучване, цитирано от PhysOrg.com.

В опита си да създадат по-устойчиви и по-малко болезнени изкуствени стави, учените от Университета на Алабама в Бирмингам са изследвали способността на нанодиамантите да намалят износването на ставите от метални сплави. Подобно проучване е важно, тъй като според статистики само в САЩ годишно се правят средно 418 хил. операции за подмяна на коленни стави и още 328 хил. за смяна на бедрени стави. Тази бройка се очаква да се увеличава в бъдеще с оглед на застаряването на населението.

Сегашните изкуствени стави не са толкова здрави, колкото им се иска на притежателите им. Откъснатите от тях миниатюрни парченца полимер или метал често причиняват болки и затрудняват движенията на съответния крайник. Впоследствие тези отломки се поглъщат от имунните клетки, наречени макрофаги, които отделят секрет, причинящ подуване и допълнителни болки. Понякога състоянието на пациента се влошава до там, че се налага повторна операция.

Диамантените покрития на изкуствените стави могат да разрешат този проблем. Дори те обаче не са толкова здрави, че да издържат на постоянното високо натоварване, без структурата им да бъде нарушена. Въпросът, който учените си задали тук, е дали малките парченца от отчупени нанодиаманти, които попадат в организма, са по-безвредни от по-големите метални отломки?

Въз основа на лабораторни опити с имунни клетки (макрофаги), учените стигнали до извода, че отломките от нанодиаманти не са токсични и не причиняват високите нива на възпаление, характерни за металните отломки. Макрофагите ги поглъщали и впоследствие отделяли по-малко количество болезнени секрети.

За да се убедят обаче в безопасността на диамантеното покритие, учените трябва да изследват и влиянието, което нанодиамантите оказват върху другите тъкани в организма, като например тези в черния дроб. Те ще трябва да установят и безопасните им нива в организма, преди нанодиамантите да навлязат в телата ни.

Водещи