Брюксел предлага 7 държави да влязат в черния списък за пране на пари 13.02 | 14:46
Трябва да гарантираме, че „мръсни“ финанси не влизат в нашата система, казва Вера Юрова
![Брюксел предлага 7 държави да влязат в черния списък за пране на пари](http://inews.bg/pictures/2134864_1004.jpg)
Европейската комисия предложи в сряда седем държави, включително Саудитска Арабия, да се добавят към черния списък на ЕС на правителства за пране на пари, които правят твърде малко, за да осуети финансирането на тероризма и организираната престъпност, предаде БГНЕС. Предложението сега трябва да бъде одобрено от Европейския парламент и 28-те държави-членки, с противопоставяне на Франция и Великобритания срещу новия списък.
Включването в списъка не води до санкции, но задължава европейските банки да прилагат по-строг контрол върху сделките с клиенти и институции в тези страни.
Добавянето на Саудитска Арабия идва на фона на напрежението между Рияд и европейските столици, подсилено от убийството миналата година на журналиста Джамал Кашоги в саудитското консулство в Истанбул.
"Въведохме най-високите стандарти в света в борбата срещу прането на пари”, заяви еврокомисарят по правосъдието Вера Юрова. "Но трябва да гарантираме, че мръсните пари от други страни не се озовават в нашата финансова система”, каза тя на пресконференция в пленарната сесия на Европейския парламент в Страсбург.
"Мръсните пари са движещата сила на организираната престъпност и тероризма”, продължи Юрова, призовавайки страните в списъка "бързо да отстранят недостатъците си”.
Водещи
-
Роза, азбуката, химнът: Скритите послания в личните ни карти
Новото поколение български лични карти е снабдено с най-съвременните технологии за сигурност
11.02 | 14:10
-
Росен Желязков се срещна с Джей ди Ванс в Париж
Задълбочаването на стратегическото партньорство между САЩ и България трябва да бъде...
11.02 | 14:00
-
Тази нощ ограничават движението по АМ „Хемус“
Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите да пътуват внимателно
11.02 | 13:45
-
Военни ще проведат тактическо учение в Хасково
11.02 | 13:30
Най-четени
-
Премиерът Росен Желязков е в Париж за Срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект
Форумът събира световни лидери, представители на бизнеса, академичните среди и гражданското...
11.02 | 11:15
-
Козлодуй и Криводол първи минаха на евро
11.02 | 08:13
-
Грипната епидемия в страната все още не е отминала, въпреки спада в броя на заболелите
Различни варианти на грип удължават епидемията
11.02 | 09:45
-
Трима участници са застрашени от изгонване още в първия епизод на Hell’s Kitchen
Висок адреналин, удивителни рецепти и трима номинирани белязаха огненото начало на седмия...
11.02 | 09:54