Дефицитът на САЩ остава рекордно висок 13.10 | 14:21

Въпреки че намалява плавно през последните години, дефицитът още е над 1 трлн. долара

От Ралица Стоянова

Бюджетният дефицит на САЩ остава над 1 трилион долара за четвърта поредна година. Въпреки това показателят за последните няколко години намалява от абсолютния рекорд от 1,42 трилиона долара през 2009 г., през 1,3 трилиона долара през изминалата 2011 г. до 1,09 трилиона долара в края на септември тази година, информира Bloomberg.

През току що завършилата фискална 2012 г. дефицитът е намалял с 207 млрд. долара (16%). В тези цифри се включват намаляване на разходите с 1,7% до 3,5 трилиона и увеличаване на приходите от данъци с 6,4% до 2,45 трилиона, пише Econ.bg. Въпреки положителните резултати, това е четвъртият най-голям бюджетен дефицит на САЩ след края на Втората световна война.

Работата на законодателната власт ще продължи с пълна сила след президентските избори през ноември. Тя ще има само няколко седмици, за да спре предварително заложено увеличаване на данъците, което трябва да вкара в хазната още 500 млрд. долара, както и съкращаването на други 100 млрд. долара под формата на публични разходи.

Тези мерки са "наследство” от управлението на президента Джордж У. Буш, по чието време данъците в северноамериканската държава бяха намалени.

Водещи

Най-четени