Западът атакува Либия 20.03 | 10:23
Режимът на Кадафи обяви, че ще не признава резолюцията на ООН и ще използва правото си да се защити
Либия е поискала спешно извънредно заседание на съвета за сигурност на ООН във връзка със започналата в събота вечерта (19 март) военната акция на западната коалиция. Това е заявил в Триполи външният министър Муса Куса, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.
Според либийските власти "варварските удари" по граждански и военни обекти са довели до многобройни жертви и са причинили огромни щети на граждански обекти, като пътища, летища и болници.
Според либийската държавна телевизия при въздушните удари на съюзниците са били убити 48 души и 150 са били ранени.
Западните страни нанесоха въздушни удари по редица обекти в Триполи, Сирт, Бенгази, Мисрата и Зуара, причинявайки големи щети на инфраструктурата, се казва в съобщение на либийските въоръжени сили.
В атаките са участвали британски изтребители-бомбардировачи "Торнадо", съобщиха представители на въоръжените сили в Лондон тази нощ.
Британска подводница вече участва заедно с американски кораби в първата вълна от операция "Одисея Зора" снощи, при която бяха изстреляни над 110 ракети "Томахоук" по обекти на либийската ПВО.
Испания също ще участва от днес във военните операции срещу Либия с четири изтребителя Ф-18, самолет за зареждане с гориво във въздуха, самолет за морско наблюдение, фрегата и подводница, съобщи испанското министерството на отбраната с комюнике, цитирано от Франс прес.
В отговор на атаките либийският режим заяви, че счита за невалидна резолюция 1973 на Съвета за Сигурност на ООН, налагаща забранена зона за полети над страна и смята да упражни правото си на самоотбрана съгласно член 51 от Устава на ООН, за да се защити. Това заяви Муамар Кадафи в краткото си аудио послание, излъчено снощи по либийската телевизия. Той нарече ракетните удари "колониална агресия на кръстоносци, която може да отприщи нова кръстоносна война”.
Кадафи добави, че сега Средиземно море и Северна Африка вече са бойно поле, а интересите на държавите отсега нататък са изложени на опасност в Средиземноморието "поради агресивно и безумно поведение".
Либия е решила да не сътрудничи повече на ЕС в борбата срещу нелегалната имиграция, заяви правителствен представител по държавната телевизия.
Водещи
-
Лъчезар Богданов: Дефицитът е заради огромния ръст на разходите, а не от лошо изпълнение на приходите
Според него има само теоретична възможност България да убеди ЕК и след това Съвета на ЕС, че...
07.06 | 17:40
-
Ако няма промяна в закона: На 9 август по-високи цени и етикети само в евро
Това очаква Петър Петров от "Възраждане"
07.06 | 17:20
-
10 златни правила на Учителя Петър Дънов за дълъг живот
07.06 | 17:00
-
Мерц: „Алтернатива за Германия“ може да предизвика голям политически взрив
Въпросът е в каква посока ще поеме Германия, каза канцлерът на партийна конференция
07.06 | 16:40
Най-четени
-
Никола Цолов отвя конкуренцията на Формула 2 в Монако
Това е втори успех за българския лъв на основно състезание на този терен
07.06 | 12:20
-
4 от 9-те оградени имота в "Баба Алино" са държавна собственост
Защо в кадастъра са отразени като частни – не мога да отговоря, посочи още Пламен Абровски
07.06 | 14:00
-
Иван Христанов: Изнесох данните за „Баба Алино“ от парламентарната трибуна още на 6 март
По думите му това е бил първият момент, в който висш държавен представител публично е изложил...
07.06 | 11:18
-
Волейболистите ни надиграха Аржентина в контрола преди Лига на нациите
Мачът се игра тази нощ пред близо 5000 зрители в залата на Нюелс Олд Бойс в Росарио
07.06 | 10:40