Край с примирието в Сирия! Руски и сирийски самолети бомбардират бунтовниците в Алепо 23.09 | 20:59

ООН планира алтернативен маршрут за доставка на хуманитарни помощи

От iNews.bg

От договореното между Вашингтон и Москва примирие от 12 септември в Сирия вече няма следа. Ударът по хуманитарния конвой, предназначен за жителите на Алепо и довел до смъртта на 20 цивилни хуманитарни работници от Червения кръст и Червения полумесец, не остави и частица надежда, че в тази разяждана от конфликти страна скоро ще бъде постигнат мир. Кризата в Сирия определено се задълбочи.

Сирийски и руски бойни самолети извършват интензивни въздушни удари срещу контролираните от бунтовниците райони в Алепо, след като правителствените сили обявиха началото на офанзива за превземането на тези райони, които им се изплъзват от 2012 г. Това съобщи Сирийският център за наблюдение на човешките права, цитиран от Ройтерс и БТА.

Въздушната офанзива започна в четвъртък вечерта, след като по-рано същия ден САЩ и Русия не успяха да реанимират договореното по-рано този месец примирие в Сирия, което е вторият провален опит за годината.

Контролираните от опозиционните сили източни райони на Алепо бяха подложени на най-ожесточените от няколко месеца насам въздушни удари. 91 души са загинали при днешните бомбардировки на контролираните от сирийските бунтовници части на града, съобщи Ройтерс, като се позова на директора на болницата. Разрушени са 40 сгради.

САЩ и Русия си разменят обвинения за срива на компромиса след американския въздушен удар по сирийски войници, който Вашингтон обяви за грешка, както и за унищожаването на автоколона с хуманитарна помощ, за която Москва отрича да носи отговорност. Според две независими разследвания от британски и руски експерти обаче именно руски ракети са ударили по конвоя. Следи от тях имало навсякъде.

Според неправителствената организация Сирийският център за наблюдение на човешките права най-малко 30 въздушни рейда е имало през изминалата нощ и в петък сутринта.

1780840

"Можем да потвърдим, че са убити трима цивилни и десетки са ранени в квартал Фардус, но има вероятност броят на жертвите да се окаже по-голям, тъй като преброяването продължава", съобщи директорът на центъра Рами Абдел Рахман, цитиран от Франс прес.

"Сирийски самолети хвърлят варели с експлозиви, а руски изтребители нанасят въздушни удари", допълни той.

Според кореспондент на Франс прес на място в бунтовническата част на Алепо два центъра на "Белите каски" (Гражданската защита на сирийската опозиция) са понесли щети при бомбардировките, предаде БТА.

През изминалата нощ сирийската армия обяви началото на офанзива в източния сектор на града, който силите на режима са обкръжили от повече от два месеца. Армията призова жителите да се отдалечат от бойните позиции на бунтовниците и обеща, че онези от тях, които напуснат бунтовническия сектор и влязат в правителствения, няма да бъдат арестувани.

"Това, което се случва, е, че Алепо е подложен на нападение и всеки е грабнал оръжие", заяви пратеникът на ООН за Сирия Стафан де Мистура в ООН.

Войната, която се води от пет години, е отнела досега живота на повече от 300 000 души и предизвика най-голямата хуманитарна криза след Втората световна война.

Споразумение за спиране на огъня по инициатива на Москва и Вашингтон изтече в понеделник и всички страни се обвиняват взаимно, че са го нарушили и че са попречили на доставките на хуманитарна помощ в обсадената от режима част на Алепо.

Сирийското правителство, подпомагано от руски военни самолети и подкрепяни от Иран шиитски милиции, тази година затегна хватката си около контролирания от опозицията район на Алепо, а през лятото постигна дългосрочната си цел за цялостна обсада на района, предаде Ройтерс.

Правителството вече контролира западната половина. Преди войната в Алепо живееха над 3 милиона души и градът бе оживен икономически център. Пълният контрол над Алепо би бил най-важната победа на Асад във войната. Той се стреми да консолидира присъствието на войските си в западните градове, обитавани от по-голямата част от сирийците преди войната, принудила половината от тях да напуснат домовете си.

ООН заяви в петък, че планира алтернативен маршрут за доставка на помощи в бунтовническите квартали на Алепо. Междувременно конвой от 40 камиона с хуманитарна помощ остава блокиран в район, разположен между Турция и Сирия, предаде Франс прес.

"Опитваме се всякак да измислим начин да проникнем в източния сектор от Алепо", заяви пред журналисти говорителят на ООН по въпросите на хуманитарната помощ Йенс Лерке, цитиран от агенцията. Той нарече "трагично" положението на близо 250 000 души, живеещи в тази част от Алепо - втория по големина град в Сирия.

До момента ООН се надяваше да им осигури хуманитарно съдействие, използвайки шосето Кастело - главната транспортна артерия, водеща към Алепо, разположена северно от града. Руско-американското споразумение от 9 септември предвиждаше да бъде демилитаризиран този стратегически маршрут, но това не стана.

Йенс Лерке обясни, че в момента ООН проучва възможността да стигне от Дамаск до източните квартали на града като използва друг, по-дълъг път. По думите му, противно на вчерашните твърдения на ООН, хуманитарната помощ в 40-те блокирани камиона няма да се развали в понеделник, а едва "след месеци".

Говорителят съобщи още, че първият хуманитарен конвой, изпратен в обсаден район в Сирия след нападението срещу конвоя в Орум ал Кубра в западната част от провинция Алепо, успешно е пристигнал в обсадения град Муадамия ал Шам край Дамаск. Двайсет и три камиона помощи са разпределени сред 35 000 души.

От началото на януари поне веднъж са получили помощ близо 1,3 милиона души в обсадени или труднодостъпни райони, сочат данни на ООН.

Водещи

Най-четени