Сърбия не чувства разбиране от Европа 05.04 | 21:40

Намираме се в плаващи пясъци или дори в блато, смята сръбският премиер Дачич

От Елена Коцева

Сърбия остана без "една ръка" в помощта, която западните сили й оказват в преговорите по регулиране на отношенията с албанските власти по конфликта Косово. Това заяви сръбскиият премиер Ивица Дачич, цитиран от агенция Новости.

Последният кръг от преговори при посредниечството на Европейския съюз завърши неуспешно на 2 април. Страните се опитаха да договорят бъдещите права на сръбските общини в обявилото независимост преди 5 години Косово.

Сърбия се стреми към възможно най-широка автономия, докато косовските албанци смятат, че това ще застраши конституция им.

Ситуацията е особено тежка. Ние се намираме в плаващи пясъци или може да се каже и в блато. Това означава потъване", коментира Дачич пред белградската "Вечерние новости".

По думите му "потъването" е все повече с всяка изминала година, а в западните страни липсва разбиране по въпроса. Според сръбския премиер този процес се отразява и на отношението на самите сърби по въпроса за евроинтеграцията на страната и тяхното разколебаване. "От друга страна ние нямаме алтернатива", заявява Ивица Дачич.

Сърбия не разполага с никакъв механизъм да заяви и предаде своята позиция до съзнанието на тези в Европейския съюз, които в момента взимат решенията по важните политически процеси в Европа, казва Дачич и констатира, че включително и приятелите на Сърбия на изток също са много отдалечени от този политически процес.

 

Сръбските власти направиха компромис с позицията по отношение на Косово и се съгласиха на преговори под натиска на Европейския съюз. Сърбия има статут на официален кандидат на членство в общността, но от Брюксел изпратиха ясен сигнал, че без нормализация на отношенията между Белград и Прищина не може да се разчита на стартиране на преговори.

Независимостта на Косово е призната от 22 от 27 страни-членки на Европейския съюз.

В интервюто си Ивица Дачич посочва още, че следващата седмица Белград трябва да даде сигнал за своята готовност "да приеме и неприемливото" в предложенията на Прищина. При случай на отказ, той прогнозира, че косовските албанци могат да опитат дори и силова интеграция на сръбската общност в северните части на Косово, а това би могло да доведе и до регионална нестабилност. 

Водещи

Най-четени