Левски Волей спечели Купата на България 23.03 | 20:18

На финала "сините" се наложиха над отбора на Арда с 3:2 (25:12, 23:25, 25:22, 19:25, 15:17)

От Мариян Найденов

Волейболистите на Левски спечелиха Купата на България, след като на финала надделяха с 3:2 (25:12, 23:25, 25:22, 19:25, 15:17) над Арда (Кърджали) в изключително интересен и оспорван двубой, игран в зала "Скаптопара" в Благоевград.

Така "сините" завоюваха трофея за 16-и път в своята история и за първи път от 2006 година насам. За Арда пък остана утехата от добрата игра и историческото класиране за финала в надпреварата.

Първият гейм премина изцяло под диктовката на волейболистите на Арда. На първото техническо прекъсване те водеха с 8:5, а на второто увеличиха преднината си на 6 точки - 16:10, след което без проблеми затвориха частта с категоричното 25:12.

Явно взели си поука от първия гейм, играчите на Левски започнаха втората част много по-уверено и поведоха още в началото, като на първата техническа пауза авансът им бе три точки - 8:5. След това геймът вървеше точка за точка и Левски се оттегли на второто техническо прекъсване с два пункта преднина - 16:14. "Сините" увеличиха аванса си на четири точки след чудесна атака на Симеон Александров за 20:16, но след това Арда успя да навакса изоставането си, намалявайки резултата само до 21:20 в полза на Левски. Възпитаниците на Георги Петров обаче не позволиха геймът да им се изплъзне и стигнаха до успеха с 25:23, изравнявайки резултата в мача.

Третата част започна равностойно и вървеше точка за точка до 6:6, а на първото техническо прекъсване Левски водеше с 8:7. Разликата от една точка се запази и при второто прекъсване - 16:15. Геймът продължи много оспорвано, стигна се до 22:22, след което по-големият опит на волейболистите на Арда си каза думата и те съумяха да измъкнат частта след успех с 25:22, за да поведат с 2:1 в сетовете.

Изправени пред угрозата да загубят финала, играчите на Левски се мобилизираха в четвъртия гейм и след много силна игра на нападателите си, успяха да вкарат мача в тайбрек след успех с 25:19.

Последният решителен гейм започна по-добре за "сините", които поведоха с 4:2. След това обаче ролите се размениха и Арда дръпна с две точки при 7:5. Последваха три поредни точки за Левски и резултатът стана 8:7 в тяхна полза. След това двата отбора печелеха разиграванията си до 12:12, когато "сините" бяха на път да затворят срещата, след като стигнаха до мачбол при 14:12. Вместо това обаче Арда изравни - 14:14 и на свой ред стигна до мачбол при 15:14. В този момент младите волейболисти на Левски показаха железни нерви и затвориха гейма и мача, печелейки три поредни точки за крайното 17:15 в тайбрека.