Сенки от миналото оживяват довечера на "Максимир" 22.03 | 14:33

Хърватия и Сърбия излизат един срещу друг в исторически двубой

От Краси Киров

Привържениците на футбола в Европа и по-специално - на Балканите - са затаили дъх в очакване на първия сблъсък в историята между Хърватия и Сърбия след войната между двете държави през 90-те години на XX век.

Разбира се, двата отбора вече са се срещали през 1999-а година, когато завършиха 2:2, но тогава съперник на "шахматистите" беше Федерална Република Югославия, която се официално се преименува на Сърбия и Черна Гора през 2003 г.

Поводът за войната между двете държави е хърватската декларация за независимост от юни 1991 г., но за мнозина истинското начало на конфликта е на 13-и май 1990 г., когато Цървена звезда гостува на Динамо (Загреб) именно на "Максимир", където ще се играе световната квалификация довечера.

По време на двубоя настава зловещо сбиване между двете агитки, което прераства в сблъсък между местните фенове и контролираната от сърбите югославска милиция.

Групата от 3000 привърженици на Звезда в Загреб е водена от Желко Ражнатович - Аркан, който още тогава е издирван от Интерпол, а в последствие става лидер на "Тигрите" и е обявен от трибунала в Хага за военнопрестъпник.

Всичко започва на полувремето на мача при резултат 2:1 в полза на Динамо. Тогава сърбите започват разправия с част от хърватските фенове, които са изолирани в единия край на стадиона. След това на помощ идват другите хърватски фенове, а полицията стои и наблюдава ситуацията. Тогава започва едно меле между феновете, футболистите и полицаите. Някои играчи бързо си скриват в съблекалните, но някои остават на терена.

По време на сбиването халфът на Динамо (Загреб) Звонимир Бобан се превръща в герой за хърватските националисти, когато с каратистки скок поваля на земята милиционер, който бие с палка привърженик на домакините от известната фракция Bad Blue Boys.

В следствие на това, бъдещата звезда на Милан е наказан за 6 месеца и пропуска Световното първенство в Италия, но се превръща в икона на желанието за свобода на всеки хърватин.

1cfc6918-8302-a1f1-e6d8-6e9beab5ee04Тази снимка е запечатала момента, в който Бобан атакува полицаите на стадиона и получава удар

След събитията Бобан многократно е заявявал, че нито за миг не е съжалявал за постъпката си, а след извоюването на независимостта е издигнат в ранг на национален герой и символ на борбата срещу белградския режим заради ритника си срещу югославския милиционер.

Вижте цялото видео със събитята на "Максимир" от 13 май 1990 година:

Отзвукът от сбиването на "Максимир" през май 1990-а разпалва пожара на конфликта между хървати и сърби, който година по-късно ще прерастне във война, продължила 5 години и отнела живота на над 140 000 души.

Няма как спомените да не оживяват преди сблъсъка от световните квалификации за Мондиал 2014 довечера, макар и обстановката сега да изглежда далеч по-нормална в сравнение с мача между Динамо и Цървена звезда преди 23 години.

От тогава насам враждата между сърби и хървати не е стихвала, като многократно се пренася и на спортното поле.

Година след събитията на "Максимир", на Световното първенство по баскетбол в Аржентина, Югославия печели световната титла, но един от най-великите отбори в историята на играта между двата коша вече е започнал да се разяжда от етнически конфликт.

След триумфа в Буенос Айрес фен от трибуните подава хърватското знаме на големия Владе Дивац. Сърбинът в първия момент не забелязва чий флаг развява, но след това го вижда и захвърля на земята. Този миг бележи края на приятелството между него и легендарния хърватин Дражен Петрович, който загива в автомобилна катастрофа през 1993 г.

Едва 25 години по-късно Дивац се престрашава да посети Загреб, да се срещне със семейството на Петрович и да положи цветя на гроба на най-добрия си приятел.

Историята на сблъсъците продължава през 2003 г., когато Сърбия печели европейската титла по водна топка след успех с 9:8 срещу "шахматистите" на финала. Бесни от загубата, хърватски фенове пребиват двама от ватерполистите на "плавите". В отговор на това посолството в Белград е обсипано с камъни и ръчно направени бомби, а няколко младежи прескачат оградите, свалят хърватското знаме и го изгарят.

През 2007 г. следва ново сбиване между хървати и сърби на "Род Лейвър Арена" в Мелбърн, по време на тенис-турнира от Големия шлем. Тогава австралийската полиция реагира светкавично и над 150 запалянковци са изгонени от комплекса.

Днес нещата изглеждат малко по-спокойни, но напрежението по оста Белград - Загреб никога не е стихвало. От съображения за сигурност двете федерации се договориха да няма гостуващи агитки, както довечера на "Максимир", така и в ответния двубой през септември на "Мала Маракана".

В навечерието на световната квалификация, страстите се нажежават и в пограничния хърватски град Вуковар, който беше окупиран от югославската армия в продължение на 7 години, а 1/3 от населението му са етнически сърби.

Любопитен факт е, че една от най-известните личности, родени там, е не кой да е, а наставникът на гостите - Синиша Михайлович, чиято майка му е хърватка, а баща му е сърбин.

Синиша Михайлович никога не е криел приятелството си с Аркан

Той напуска града през 1991 г. и не се завръща там никога повече. Наскоро Михайлович даде интервю за италианска медия, в което разкри своята гледна точка за трагедията във Вуковар:

"Видях много сръбски приятели, които бяха убити. Болниците, училищата и цивилните сгради бяха бомбардирани. Най-добрият ми приятел срина до земята моя дом."

Освен че водят вечните съперници, двамата национални селекционери са и лични врагове. След един мач за Купата на Югославия през 1991 г. Синиша Михайлович нарича Игор Щимац "най-омразния човек на света". Двамата и до днес не таят топли чувства един към друг, но се опитаха да запазят добрия тон в навечерието на двубоя.

Михайлович дори призна пред медиите, че миналото лято, по време на Европейското първенство, са се срещнали във Варшава и са се прегърнали.

"Аз давах интервю за английска телевизия, когато Игор мина покрай мен и ми подаде ръка. Здрависахме се и се прегърнахме. После пихме кафе и си поговорихме. Не сме се връщали към миналото, държахме се като зрели хора," разказва Михайлович, който минаваше за близък приятел на военнопрестъпника Аркан.

Няма спор, че сблъсъкът между Хърватия и Сърбия довечера ще бъде както футболен, така и исторически, културен и политически. Двата съперника ще се изправят един срещу друг за много повече от 3 точки в битката за класиране на Световното първенство в Бразилия до година.

Сенките от миналото и призраците на войната в бивша Югославия неминуемо ще оживеят довечера на "Максимир". Началният час на супердербито между Хърватска и Сърбия е 19:00 българско време.

Водещи

Най-четени