Microsoft дава пари за българското образование 19.02 | 17:03

Едва 5% от студентите у нас завършват технически дисциплини

От Александър Бакалов

Microsoft ще спонсорира българското образование.

В Софийския университет президентът на Microsoft International Жан-Филип Кортуа обяви старта на Microsoft YouthSpark в България с финансиране на стойност 49 000 долара за неправителствената организация FEBA Alumni (Сдружение на възпитаниците на Стопанския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски").

Този грант ще даде възможност на организацията да реализира програма за обучение на 13 000 ученици от училища в селски и отдалечени райони в страната.

Кортуа и Георги Ранделов, изпълнителен директор на Майкрософт България, връчиха на Сдружението грант в размер на 49 200 долара за реализацията на първия YouthSpark проект в страната – "Кариера в ИТ".

Ралица Ганева, член на УС на Сдружението и главен асистент във Факултета по икономика и бизнес администрация в СУ "Св. Кл. Охридски", прие чека и представи детайли от проекта.

"С проектa "Кариера в ИТ" ще работим по намаляване на голямата разлика в уменията и възможностите на младежите в България”, сподели Ганева. "Нашият анализ показва, че ако най-добре представящите се ученици участват в алтернативни и модерни образователни програми, те ще повлияят на други 15% от учениците в техните общности също да се включат".

Според проучвания на Европейската комисия младежката безработица в Европейския съюз е нараснала с 50% от началото на световната икономическа криза и засяга най-вече хората между 15 и 24 години. В същото време са вакантни 4 милиона работни места.

Проучване на Националната агенция по заетостта от миналата година показва, че повече от 19% от младежите на възраст между 15 и 29 години са безработни.

Други данни показват, че този процент всъщност е по-близо до 30%. Броят на завършилите научни, технологични, инженерни и математически дисциплини в България е около 5% в сравнение с близо 11% във Великобритания, Германия, Гърция и Ирландия, според Евростат.

Данни на Националната статистика показват, че около 10% от завършващите студенти напускат страната, за да получат висшето си образование в чужбина и никога не се връщат.

България губи повече от 1 милиард евро на година заради липса на умения, отчита Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд.

Водещи

Най-четени