Върховният лидер на Иран с профил в "ционисткия" Facebook 19.12 | 16:12

Аятолах Али Хаменей вече има страница в мрежата, която иранските власти забраниха

От Георги Георгиев

Facebook може и да е забранен в Иран и обявен от властите за "ционистки" инструмент, но това изглежда не е попречило на 73-годишния върховен лидер на страната аятолах Али Хаменей да се присъедини към най-популярната социална мрежа.

След като си направи акаунти и в други мрежи като Twitter, Google+ и Instagram, авторитарният духовен водач на страната изглежда се е сдобил и с официален Facebook профил, който е създаден на 13 декември.

Не е ясно обаче дали в случая става въпрос за разширение на останалите официални профили, макар че експерти вярват, че този вариант също е възможен, коментира сп. Time. Новата страница бе спомената първо в Twitter акаунта на Хаменей. Тя е много подобна на другите официални профили на иранския духовен водач.

Събитието не остана незабелязано от американските висши държавници. Говорителката на Държавния департамент Виктория Нуланд се пошегува, че висши дипломати са любопитни да разберат колко Like-a ще получи новата страница. По думите ѝ в момента се проучва автентичността на профила.

И в отговор на интересите на американските представители – досега страницата на аятолаха е събрала над 11 хиляди харесвания. Според анализатори е малко вероятно много от тях да са дошли от Иран, където Facebook е забранен от 2009 г. насам. Тогава членове на т.нар. Зелено движение използваха мрежата за организиране на антиправителствени протести, на които властите отговориха с блокиране на мрежата.

Днес мнозина иранци обаче продължават да влизат във Facebook благодарение на прокси сървъри извън Иран или с помощта на специален софтуер, който заобикаля интернет блокадата.

По рано тази година официалния говорител на организацията, отговаряща за цензурата в страната, заяви, че публикуването на материали във Facebook се приема като нарушаване на принципите на исляма и че ще се третира като престъпление.

Изглежда обаче, че тази заплаха не засяга аятолаха, на чиято страница са качени снимки и видео материали, в това число и снимка на младия Хаменей по време на първите дни на ислямската революция в началото на 60-те години на XX век.

Водещи

Най-четени