ЕК проверява продажбите на електронни книги 06.12 | 16:13
Комисията подозира пет издателства в незаконни практики и възможно участие на Apple

Европейската комисия (ЕК) започна проверка на продажбите на електронни книги. Подозренията са насочени към пет международни издателства - Hachette Livre (Lagardère Publishing от Франция), Harper Collins (News Corp. от САЩ), Simon & Schuster (CBS Corp. от САЩ), Penguin (Pearson Group от Великобритания) и Verlagsgruppe Georg von Holzbrinck (собственик на Macmillan от Германия).
Според регулатора тези издатели са имали незаконно споразумение на пазара в Европейското икономическо пространство, което е нарушение на правилата защита на конкуренцията.
От ЕК допълват, че това може да е станало с подкрепата и на Apple.
Това е втората стъпка от проверката на ЕК в сектора. През март бяха извършени няколко обиска в офиси на компании, занимаващи се с търговия с електронни книги в няколко европейски страни. Паралелно проучване тече във Великобритания.
Отварянето на тази процедура обаче все още не означава нищо – разследването продължава, а компаниите имат право на защита, допълват от Брюксел.
Няма обявен срок за процедурата – тя зависи от множество фактори, както и комплексността на всеки случай, допълват от Комисията.
Водещи
-
Зеленски предупреди САЩ да не чертае нови граници на Украйна
Руските претенции към украински земи
16.04 | 09:49
-
Георги Георгиев: Дебора ми пишеше, че ще ме убие
Насилникът на Дебора сега я обвинява в заплахи за убийство
16.04 | 09:41
-
ИТН заплашва с напускане на властта при намеса на "Ново начало"
Категоричен отказ за преговори с "Ново начало"
16.04 | 09:36
Най-четени
-
Някои бои могат да превърнат празничната трапеза в здравословен капан
Какво да изберем за безопасно боядисване?
16.04 | 08:59
-
Днес християнският свят отбелязва Велика сряда
Велика сряда е третият ден от Страстната седмица, водеща към най-големия християнски празник –...
16.04 | 08:44
-
Днес се навършват точно 100 години от най-кървавия терористичен акт в историята на България
Въпроси без ясни отговори и днес
16.04 | 09:15