София на шесто място в света по даунлоуд скорост 30.08 | 15:39
Първата позиция държи Хонконг

Българската столица се подрежда на шесто място в света по скоростта, с която се свалят данни от интернет, показва индекс, базиран на тестванията в Speedtest.net. Отчетената средна даунлоуд скорост за София е 31.15 Mbps.
На първо място се намира Хонконг с 44.40 Mbps, челната тройка попълват столицата на Литва Вилнюс (38.75 Mbps) и тайванската столица Тайпей (37.48 Mbps).
Преди нас се класират още единствено Сеул (на четвърто място със скорост на даунлоуда от 34.42 Mbps) и Букурещ (на пета позиция с 32.55 Mbps).
Така се оказва, че спрямо всички потребители от Европейския съюз българите са сред най-облагодетелстваните по отношение бързината на сваляне на данни от глобалната мрежа. За сравнение, средното равнище за Общността е 15.99 Mbps – два пъти по-малко от това у нас.
Нещо повече, в световния Топ 30, освен София, присъства и Пловдив, където средната даулноуд скорост е 23.71 Mbps. Данните за всички градове се отнасят до интернет връзката на домакинствата и се основават на реални данни от последните 30 дни.
Що се отнася до скоростта, с която качваме информация в интернет (скоростта на ъплоуда), то стойността за София е 15.66 Mbps. По този начин столицата ни се позиционира 23-та в глобален мащаб, а Пловдив е 27-ми (с 14.41 Mbps).
С най-бързия ъплоуд в света е Вилнюс - 33.82 Mbps.
Ако става въпрос за изгодна цена на интернет достъпа обаче, България не присъства в класацията на отличниците. Макар и да плащаме най-малко като абсолютна стойност, то на практика най-изгодният интернет е за потребителите в Люксембург.
Като абсолютна стойност те дават месечно средно по 51.71 долара. Но това се оказва най-ниската цена (преизчислена в долари), ако се взима под внимание брутния вътрешен продукт на глава от населението в съответната държава.
На второ и трето място в това подреждане са Дания и Исландия.
Според скорошен доклад на Pyramid Research интернет връзката в България като цяло е най-бързата в Европейския съюз, за което се посочва като източник Европейската комисия, макар и да не се уточнява върху какъв период са правени наблюденията по въпроса.
"В България има 605 оператора на пазара на широколентови услуги - това е най-конкурентният и фрагментиран пазар в страната", посочва Олена Каплан, анализатор в Pyramid Research. Според регулатора в България половината от всички фиксирани широколентови линии в експлоатация през 2011 г. предлагат скорости на сваляне над 15 Mbps.
Водещи
-
МВР купува необозначени патрулки за контрол на агресивните шофьори
Вътрешният министър каза също, че е необходимо да се създаде такова ниво на координация, което...
14.04 | 17:59
-
От 15 април до 31 май влиза в сила забрана за риболов в област Монтана
От ИАРА в Монтана съобщиха, че през 2024 година за нарушаване на забраната за риболов по време...
14.04 | 17:40
-
Politico: Лондон алармира - Путин иска Западните Балкани като следваща "площадка за игра"
Линии на разлома и увертюри в Косово
14.04 | 17:20
-
Песен за Сияна разплака русенци на протеста срещу войната по пътищата
Различни емоции от мъка, гняв и тъга бяха изписани по лицата на мъже, жени, деца, които се...
14.04 | 16:59
Най-четени
-
„Добре дошло, Бебе“: Раздават безплатни книжки за ваксините и отглеждането на деца в родилните у нас
На 8 април т.г. бе обявен конкурс за художествен текст „С думи срещу страха, с ваксини срещу...
14.04 | 15:30
-
Започва Страстната седмица
Днес, на Велики понеделник, започва Страстната седмица, която бележи последните дни от...
14.04 | 09:22
-
Двама души са транспортирани в болница „Пирогов“ след нападението в района на Централните хали в София
Пострадалият е бил откаран по спешност в най-голямата болница в столицата за спешна помощ с...
14.04 | 11:15