Суперкомпютърът Уотсън триумфира в Jeopardy 17.02 | 14:39
Машината победи най-добрите участници в американска викторина, изискваща нестандартно мислене

По време на финалния рунд от тридневният интелектуален "двубой" между човек и машина в американската телевизионна игра Jeopardy!, суперкомпютърът на IBM Уотсън (Watson) победи убедително многократните шампиони Кен Дженингс и Брад Рутер, съобщава pcmag.com.
Машината завърши първа с общата сума от 77 147 долара срещу далеч по-скромните 24 000 за Дженингс и 21 600 долара за Рутер.
Триумфът на Уотсън е важна стъпка в развитието на изкуствения интелект. Машината успява да победи най-добрите състезатели в игра, изискваща нелинейно мислене, включващо използване на метафори, ирония, гатанки и др. - все области, в които машинитесе справят по-зле от хората.
През трите дни на предизвикателството тя отговаряше по-добре от човешките си опоненти на въпроси, зададени на разговорен език.
Суперкомпютърът е създаден като част от серията машини на IBM ”Велико умствено предизвикателство " (Great Mind Challenge). Компанията се надява да продаде един ден интелигентната технология за въпроси-отговори на болници и кол центрове и така да улесни комуникацията с пациентите и клиентите.
Последният път когато IBM създаде предизвикателство на машина към човек бе суперкомпютърът Deep Blue, които успя да надиграе световния шампион Гари Каспаров през далечната 1997 г.
Водещи
-
Увеличават минималната работна заплата в Гърция
Новият размер на най-ниското възнаграждение засяга 23% от работещите в частния сектор
26.03 | 13:40
-
Катастрофа ос трима пострадали граничава движението на пътя Монтана-Враца
Според първоначална информация причината за пътното произшествие е челен сблъсък
26.03 | 13:30
-
Санкционират концесионера на плаж „Бутамята” в Синеморец
Това обяви министърът на туризма Мирослав Боршош
26.03 | 13:20
Най-четени
-
Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище
Мнозинството от българите (57%) одобрява въвеждането на предмет по религия като част от...
26.03 | 09:15
-
Партия "Величие" ще подкрепи предложенията за възстановяване на парламентарната група на МЕЧ
"Но ние сме против оставката на председателя на парламента Наталия Киселова", посочи...
26.03 | 10:29
-
Евгени Минчев се срещна лично с руската посланичка Елеонора Митрофанова
Критика към вулгарното изразяване на мнение
26.03 | 08:24
-
Времето всряда 2
Максималните температури ще бъдат между 15° и 20°, за Шумен максималната температура се очаква...
26.03 | 08:03