Шефът на Groupon вече не е милиардер 30.11 | 19:15
Решите ли да ставате богати от борсово предлагане на бизнеса си, ще са ви нужни здрави нерви
Американската компания за групово онлайн пазаруване с отстъпка Groupon за кратко време доби световна популярност. На практика тя постави основите на един нов интернет бизнес, намерил хиляди последователи. Предприемачи и интернет ентусиасти в глобален мащаб повториха модела на Groupon и немалка част от тях действително започнаха да изкарват нелоши приходи от дейността си.
Самата Groupon се издигна като еталон на новаторството в електронната търговия, повярва в себе си и собствените си сили, като апогеят на тази увереност дойде преди около година, когато компанията отхвърли оферта за закупуване от Google на стойност 6 млрд. долара.
Последва планираното допълнително развитие на фирмата и, съвсем наскоро, дългоочакваното ѝ качване на борсата.
Така за 18 дни през ноември основателят и изпълнителен директор на Groupon – 31-годишният Андрю Мейсън – официално стана милиардер. Защото след борсовия дебют на компанията акциите ѝ получиха видима и лесно проследяема стойност, според която можеше да се определени и стойността на дела, притежаван от Мейсън. А този дял, според доскорошната оценка на акциите, надхвърляше един милиард долара.
Днес обаче Андрю Мейсън вече не е милиардер. Книжата на Groupon плавно и упорито се понижават. Възможно е скоро пак да забогатее, със състояние от над милиард, но за момента е просто милионер – според изчисления на Forbes богатството му в момента възлиза на около 750 млн. долара. Сумата продължава да бъде доста голяма, но и загубата, макар и на хартия, е впечатляваща, особено като се има предвид, че е "постигната" за период от една седмица.
Утешително за Мейсън е, че не е сам. Друг инвеститор в Groupon – Брадли Кейуел, губи парите си със същата скорост. Неговият дял обаче е бил по-малък от този на Мейсън през последната седмица, от което Кейуел вероятно е останал доволен. Така загубите му са ограничени, като според Forbes преди време той е "осребрил" акции за 133 млн. долара. Така че, освен инвестицията си в Groupon, Брадли Кейуел поне разполага и с кеш.
По принцип рязката промяна на оценките за състоянията на богаташите не е нещо изненадващо. В повечето случаи тези състояния се изчисляват на базата на борсовите активи, които притежават богаташите, а цените на акциите очевидно често имат склонността да скачат и да се сриват със завидно бързи темпове. В случая на инвеститорите в Groupon обаче промяната е наистина впечатляваща.
В първия си ден на търговия, на 4 ноември, акциите на компанията стартираха при цена от 20 долара за брой, затвориха деня при 26,11 долара, като междувременно в рамките на тази първа сесия бяха достигнали и връх от 31,14 долара.
От този първи ден до днес най-високата постигана цена е била 35 долара, а с намалението на ентусиазма около компанията беше отчетен спад от над два пъти спрямо тази стойност. Най-ниското регистрирано ниво е 14,85 долара. А все още е ноември и подобни изменения за голям и развит пазар като американския не са особено типични в рамките на по-малко от месец, при не чак толкова резки движения на останалите ценни книжа.
Водещи
-
Киселова : Не бива да се допускат елементарни провокации между България и РСМ
Председателката на НС присъства на отбелязването на 80-тата годишнина от "Кървавата Коледа"
11.01 | 18:00
-
Какво още ни чака: Живия Нострадамус предсказа пожарите в САЩ
Сред предсказанията на бразилският екстрасенс Атос Саломе за тази година са невиждано досега...
11.01 | 17:40
-
Столичанин е загинал при катастрофа на АМ "Струма"
Заради катастрофата временно трафикът е бил пренасочван в изпреварващата лента
11.01 | 17:20
-
След новите санкции към Русия: Цените на петрола се покачиха с над 3%
Цената на барела сорт "Брент" се увеличи с 3,5 процента и снощи надхвърли 79 долара
11.01 | 17:00
Най-четени
-
Проф. Иво Петров: Между 10 000 и 11 000 българи годишно умират от сърдечен арест
Оказването на първа помощ повишава риска за оживяване с 60-70%, обясни той
11.01 | 14:00
-
Помощи за тока на бизнеса - за сметка на ВЕИ-тата
Бизнесът: Полагат ни се помощи, независимо колко печелим
11.01 | 12:00