Ще станат ли компютрите като нас? 17.12 | 15:19

Ще могат да виждат, чуват, вкусват, помирисват и докосват, прогнозират от IBM

От Георги Георгиев

Днешните персонални компютри и смартфони без съмнение могат да правят много – от това да ви кажат за части от секундата какво ще бъд времето в Хелзинки и Ботсвана до това да ви купят сутрешното кафе.

Но опитайте се да ги накарате да ви опипат усещането при докосване на парче плат или да ви кажат мнението си за аромата на новия ви парфюм. В тези случаи смислен отговор просто няма как да получите. Поне за момента.

Колкото и нереалистично да звучи, (подобно идеята за телефон със сензорен екран преди 10 години) в близките пет години компютрите ще се научат на подобни когнитивни умения, характерни за човека, прогнозират от IBM.

В традиционния ежегоден списък "5 от 5" експертите на щатския технологичен колос се опитват да предскажат кои ще са петте основни тенденции при компютрите, които ще се появят и развият през следващите пет години.

В случая специалистите са заложили на списък от петте човешки сетива, предсказвайки, че до 2017 г. компютрите ще могат да виждат, чуват, вкусват, помирисват и докосват, по начина, по който можем и ние.

Добавянето на петте сетива е част от концепцията на т.нар. конгнитивен компютинг, който ще доближи машините към хората, давайки им нашите сетива. Така например, един компютър на бъдещето няма да вижда дадена картина единствено като комплект от точки с определен цвят, пигмент и начин на полагане с четката. Вместо това той ще има холистичен подход, виждайки какво точно е нарисувано върху нея.

Една от основните разлики между новия "знаещ" компютър и традиционните машини е идеята за ученето, обясняват от IBM. Това означава, че една когнитивна машина няма да продължи да дава един и същ грешен отговор на дадена задача. Ако стигне до подобен неплодотворен резултат, тя ще промени подхода си и ще се опита да открие верния отговор по друг начин.

Колкото и иновативно да звучи обаче, тази нова когнитивна технология не е еквивалентна на изкуствен интелект, сравним с човешкия, обясняват учените. Според тях все още съществува огромна пропаст между когнитивните способности на машините и техните възможности за самосъзнание, независимо мислене и действие, наречени общо изкуствен интелект.

Водещи

Най-четени