А ако тепърва трябваше да строим пирамидата в Гиза... 13.03 | 15:15
Начинанието би изисквало пет години и пет милиарда долара

Великата пирамида в Гиза е построена преди около 4500 години. А изследователите все още не са на единно мнение как точно се е случило това.
Приемаме за даденост, че днешните технологии са на светлинни години напред в сравнение с тези от преди хиляди години. Но пък ако тепърва трябваше да построим пирамидата? Колко би струвало подобно начинание и колко време би отнело то?
Отговорът дава френският архитект Жан-Пиер Худен. Пред изданието LiveScience той обяснява, че подкрепя теорията, според която египтяните са издигнали пирамидата с помощта на спираловидна рампа във вътрешността ѝ, а не с рампи под наклон от външната страна, както предполагат други хипотези.
Ако трябва да издигнем пирамидата на Хуфу днес, ще има една основна разлика - вместо силата на роби, ще използваме двигателите на строителни машини. А за последните метри до върха – кран, точно както хеликоптери поставят кранове при строежа на най-високите етажи на небостъргачите.
Нека да видим какво имаме за строене. Великата пирамида в Гиза е с квадратна основа с дължина около 230 м и е висока около 140 м (всъщност преди е била по-висока, но заради ерозията височината ѝ е намаляла с около 10 м от построяването й до днес).
Според легендата древните египтяни са я издигнали само за 20 години с неуморния труд на около 4000 роби. Худен смята, че ако използваме строителни машини и кранове, днес ще са ни нужни около 1500-2000 работници и около пет години, за да постигнем същия резултат.
Според изчисленията на архитекта цената на проекта би била около 5 милиарда долара (тук влизат трудът и материалите).
В съвременния свят няма постройка, независимо с колко луксозни материали и високи технологии, чието издигане да е струвало толкова много. За сравнение, построяването на най-високата в момента сграда в света, дубайският небостъргач Бурж Халифа (близо 830 м), е струвало 1,5 милиарда долара.
Водещи
-
Парламентът обсъжда напредъка на Северна Македония по пътя към ЕС
Проектът на решение е внесен на 29 май от Тошко Йорданов ("Има такъв народ") и група народни...
30.05 | 10:32
-
Какво може да направи Външно министерство, ако ви задържат зад граница
Това, което те могат да направят, е:
30.05 | 10:14
-
Интензивен е трафикът на изход за товарни автомобили на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево"
Трафикът е нормален на останалите гранични преходи с Румъния.
30.05 | 09:59
Най-четени
-
Николай Банев и съпругата му Евгения спечелиха дело срещу прокуратурата и ще получат обезщетение от 20 хиляди лева
Прокуратурата има право да обжалва решението на Софийския градски съд.
30.05 | 09:12
-
Ново заседание по делото срещу бившата полицайка Симона Радева
Делото срещу бившата полицайка продължава да се гледа, докато основният обвиняем - Георги...
30.05 | 09:30