Строим малки ВЕИ централи до 200 киловата 06.03 | 20:02

Няма икономическа логика в поскъпването на тока, заявиха от БСП

От iNews.bg

Ще могат да се изграждат малки ВЕИ централи до 200 киловата. Това предвиждат промени в Закона за възобновяеми енергийни източници, предложени от БСП.

Досега възможност имаше само за такива до 30 киловата фотоволтаици на покривите на сградите. Сега обаче управляващото мнозинство ще се опита да разшири обхвата на това разрешение. В бъдеще ще могат да се строят малки фотоволтаични централи до 200 киловата на покривите на складови и промишлени помещения.

Също така ще бъдат включени и малките ВЕЦ-ове и производство на енергия от биомаса с инсталирана мощност до 1,5 мегавата.

Мотивите на социалистите са, че тези малки инсталации не влияят на цялостната енергийна система и това е първата крачка към децентрализираното снабдяване.

"Колкото по-близо домпотребителя е производната от него енергия, толкова по-малко са загубите", каза депутатът от БСП и член на Комисията по енергетика Таско Ерменков.

Що се отнася до евентуално поскъпване на електрическата енергия народният представител от БСП и зам.-председател на енергийната комисия Явор Куюмджиев заяви, че няма икономическа логика в момента да се случи увеличаване на цената на тока.

"БСП категорично ще се противопостави на исканията на ЕРП-та за повишаването на цената на тока и ще настоява ДКЕВР също да не приема техните искания", заяви Куюмджиев.

Той отбеляза, че бизнесът на ЕРП-та досега е бил с огромна норма на възвръщаемост. По думите му самия начин на извършване на инвестициите от страна на ЕРП-та е бил много странен, защото те инвестират само това, което задължително ще им бъде върнато в рамките на следващата календарна година.

"Няма друг такъв бизнес в света, все едно да поискате да си ремонтирате автомобила и да поискате държавата да ви върне парите за този ремонт", коментира Куюмджиев.

От БСП ще се опитат да принудят ЕРП-та чрез стимули да инвестират собствени средства и да развиват мрежата не само "за сметка на държавата и българските потребители, ами и за своя сметка".

Признатите технологични загуби на ЕРП-та у нас са в рамките на 8%, а в Германия например бяха 4%, даде като пример Тасков Ерменков. По думите му така определи исканията на ЕРП-та са като "смешен плач".

Темата за енергийната осигуреност на фона на ситуацията в Украйна също беше засегната.

"Вероятността да има срив на газовите доставки за България е много малка", категоричен бе Явор Куюмджиев. Той съобщи, че запасите в газовото хранилище Чирен са около 220 милиона куб. метра, при стандартно потребление в страната между 9 и 10 милиона куб.метра на ден.

Също като министър-председателят Пламен Орешарски Куюмджиев успокои, че запасите ни ще стигнат за около два месеца. Ако времето стане студено, топлофикациите могат да минат на мазут или на друг енергоизточник, така че да освободят газовата система, предложи той.

"Въпросът с доставките на природен газ, не стои така остро, както стоеше преди шест години", посочи и Тасков Ерменков.

АЕЦ "Белене" в момента не е актуален по отношение на доставките на газ, по-актуален е въпроса с "Южен поток", заяви още той.

Ерменков допълни, че заедно с Явор Куюмджиев вчера са инициирали законодателна промяна, с която да може допълнително да се хармонизира българското законодателство с т.нар. газова директива и с третия либерализационен пакет в енергетиката.

Целта е да се ускорят процедурите по започването на реалното осъществяване на "Южен поток". "Именно той ще бъде този, които ще ни гарантира да не си задаваме въпроса дали между Русия и Украйна има проблеми", обясни Ерменков.

БСП винаги е защитава позицията, че българската ядрена енергетика трябва да се развива, не само чрез модернизацията на съществуващите, но и чрез строителство на нови ядрени блокове. Това заяви Ерменков в отговор на въпрос относно съдбата на АЕЦ "Белене" и седми блок на АЕЦ "Козлодуй".

Водещи

Най-четени