Шистовият газ с една трета по-евтин от вноса 13.07 | 17:22

При добив у нас цената за потребителите ще падне между 5 и 25% в зависимост от обемите

От Елица Елефтерова

Шистовият газ е една огромна възможност за промяна на енергийната политика на страната. Освен това се оказва и неподозирана възможност за увеличаване на енергийната ни конкурентоспособност и нова възможност за диверсификация.

Това изтъкнаха енергийни експерти на пресконференция, посветена на възможностите за използване на залежите на шистов газ у нас. На първо място те отхвърлиха всякакви твърдения за риска от евентуално замърсяване на околната среда или предизвикване на природни катаклизми.

Според експертите проблемите, които би предизвикал добивът на шистов газ у нас, се преекспонират съзнателно от защитници на чужди интереси, свързани с монополите.

Според Христо Казанджиев - член на Българския енергиен форум, рискът от евентуално замърсяване на околната среда, е контролируем и опасност може да има единствено при авария. 

Добивът на шистов газ у нас ще намали значително и цените на природния газ - с между 5% и 25% в зависимост от обемите, посочи Казанджиев. Освен това ще се повиши и конкуренцията, тъй като компаниите, които искат да се задържат на пазара, ще трябва да преосмислят ценовата си политика. Това ще бъде реална диверсификация.

Намаление на крайната цена с една трета означава 100 долара за куб. м по-малко от настоящата цена от около 350 долара за руския газ.

При сегашното годишно потребление на природен газ у нас от 2.5 млрд. куб. м, това означава спестени 250 млн. долара, коментира Василев.

Шистовият газ е с по-високи разходи за добив т.е. увеличава се себестойността му с между 75 и 100 долара за куб. м. Конкурентността му идва именно от липсата на транзитни такси.

Очаква се в близките години именно транспортните разходи на горивата да се покачват изключително много, така че точно шистовият газ ще се окаже перспективен и алтернатива да вноса от Русия и Азия.

iNews припомня, че заявление за геоложко откритие на шистов газ в с. Девенци, край Ловеч е направено от "Дайрект петролеум", за американската "Шеврон" прави проучвания край Нови Пазар. Край с. Девенци проучванията показват възможност за денонощен дебит от 300 хил. куб. м. Все още не може да се прецени какви са възможностите за добив край Нови Пазар.

Повечето страни вече са направили предварителни проучвания за оценка на собствения си потенциал за добив на шистов газ. Единствено България, Румъния и в някаква степен Унгария нямат такава оценка.

Водещи

Най-четени