Апокалипсисът идва! България е изправена пред климатичен климакс 07.04 | 09:50
Мрачната картина е обрисувана в последния доклад на ООН за климатичните промени

Наши метеоролози вещаят засушаване в 20 общини на страната. Бившият главен финансист на Световната банка Никълъс Стърн твърди, че ако си позволим да похарчим само 1-2% от глобалния БВП (73,87 трилиона долара за 2013 г. според данни на ЦРУ), ще имаме възможност да се справим с проблема.
Но бъдещето на България е изправено пред климатичен климакс, защото Европа ще бъде заливана от топли и студени вълни, а сушата ще се редува с градушки и проливни дъждове. Мрачната картина е обрисувана в последния доклад на ООН за климатичните промени, пише в. "Преса".
Изследването е фундаментално, подготвяно е 5 години. Съдържа 2600 страници, в които е обобщен трудът на 1200 учени от 92 страни.
Докато западната и северната част на Европа ще подгизнат от дъждове, югоизточната ще страда от дълги периоди на засушаване, коментира Георги Стефанов, специалист по климатичните промени в Световния фонд за дивата природа (WWF). Умереният климат ще остане спомен, а ще се увеличи рискът от суши, наводнения и горски пожари.
Доклад на БАН предвижда засушаване в 20 общини. Температурните пикове ще се редуват с големи спадове. България ще е една от страните, които са най-засегнати от глобалното затопляне. Ефектите от него са факт. "Вече не сме във времето, в което климатичните изменения са нещо хипотетично в бъдещето", каза при представянето на изследването един от водещите му автори Крис Фийлд.
Драматичните примери са много - наводненията във Великобритания през февруари, където паднаха най-силните дъждове от 248 години насам. В същото време в Австралия се разразиха най-големите пожари от 2009 г. Рекорден брой пожари бяха отчетени и у нас през 2000 и 2007 г., съответно 1710 и 1419. Така бяха изпепелени над 100 000 декара.
Настъпващите изменения ще бъдат заплаха за сигурността и препитанието на населението. Ще бъде най-тежко за бедните, слабите и възрастните хора по света.
До края на века температурата ще се повиши в глобален мащаб от 0,3 до 4,8 градуса по Целзий. Долната граница е постижима, ако всички държави по света вземат адекватни спешни мерки, иначе отиваме към лошия сценарий. А дори малко повишаване на температурите и намаляване на валежите водят до ръст на насилието по света. Това сочи изследване на учени от университетите в Бъркли И Принстън.
При затопляне от 2 градуса по Целзий битовите престъпления нарастват с 15%, а груповите конфликти - с над 50 на сто. Причината за това е, че жегата и сушата водят до по-лоши реколти и глад, което кара хората да грабнат оръжие, за да си осигурят препитание.
Водещи
-
Предложение от ГЕРБ - СДС в СОС: 30% увеличение на заплатите на актьорите в 4 общински театъра
Големият проблем, според общинския съветник е, че "зад тази вихрушка от страсти Бонев и...
24.04 | 18:00
-
Всичко, което трябва да знам за предизвестието за напускане на работа
Всеки от нас е изпадал в трудната ситуация да знае, че скоро ще остане без работа, а да няма...
24.04 | 17:45
-
Нов случай на дете болно с менингокова инфекция има в столична детска градина
Става дума за малко дете, което е настанено за лечение в Педиатричната болница "Иван Митев".
24.04 | 17:30
-
Засилени мерки в Банско: Проверяват пазарите заради чума по животните
От Община Банско апелират всички стопани, фермери и търговци на животни да спазват стриктно...
24.04 | 17:15
Най-четени
-
Костадин Костадинов: Толкова е жалко и унизително, че няма накъде повече
Председателят на "Възраждане" направи паралел между сегашното медийно отразяване
24.04 | 10:30
-
На 87 години почина легендарната журналистка на БНТ Даниела Кънева
През 2020 г. президентът Румен Радев я удостои с Почетния знак на държавния глава за нейния...
24.04 | 10:00
-
Денят на "синовете на гърма" – какво знаем за Светли четвъртък
Народни обичаи и вярвания
24.04 | 09:15
-
Затварят магистрала „Хемус”
Затварянето е наложено заради ремонтни дейности при 31-ви километър на магистралата
24.04 | 09:45