БПЦ решава кои ще са избирателите на новия патриарх 13.01 | 09:31
Днес избираме 2/3 от делегатите, които ще решат кой да бъде новият български патриарх
Днес в 15-те епархии в България и чужбина ще бъдат избрани 80 делегати за предстоящия патриаршески събор, на който ще бъде избран новият български патриарх.
В избора на новия духовен водач на 24 февруари ще участват общо 148 души, като 2/3 от тях ще станат ясни още днес (13 януари).
Всяка от 15-те епархии ще излъчи по 5-ма делегати като двойно повече - 10, ще са тези от Софийската епархия, тъй като тя избира и патриарх, и Софийски митрополит. От всяка епархия трябва да участват по трима клирици и двама миряни, като предложенията за делегати се правят от митрополитите.
Изборът на делегати от столицата обаче може да се провали, след като късно в петък епархийският съвет отказа да подпише списъка с представители, предложен от изпълняващия длъжността софийски митрополит Кирил. Софийските архиерейски наместници отказаха да подпишат списък с мотива, че не познават хората в него и че не фигурират представители на 6-те околии край София.
От митрополията, от своя страна, обвиниха епархийските представители, че се опитват да саботират избора на патриарх.
Една седмица преди големия избор Светия синод трябва да излъчи трима кандидати от членовете си.
Сред спряганите имена за нов духовен водач на Българската православна църква са тези на софийския митрополит Кирил и ловчанския митрополит Гавраиил и русенския Неофит.
В избора на български патриарх, освен епархийските делегати, по право ше участват и 14-те митрополити. Право на участие ще имат 19-те епископи, по един представител от Рилския, Бачковския и Троянския манастир и по един монах и монахиня от всяка епархия, предложени от митрополитите.
Българската православна църква(БПЦ) има общо 15 епархии, като 13 от тях са разположени в България, а две в чужбина.
До избора на нов духовен водач се стигна след смъртта на патриарх Максим, който 40 години бе начело на Българската православна църква. Дядо Максим почина на 6-ти ноември 2012 година от сърдечна недостатъчност.
Водещи
-
Българската порноактриса №1 е готова да участва в управлението на "Лукойл"
Мога да стана дясна ръка на бившия шеф на сайта за възрастни Бернд Бергмайр, ако той придобие...
07.12 | 15:30
-
Проф. Александър Маринов: Румен Радев не разчита на тези протести като на трамплин за излизане в политиката със своя партия
Според него твърденията, че Крим е руски и че не е сега подходящото време за приемане на...
07.12 | 14:30
-
Поколението Z харесва ретро технологиите
Старовремските устройства дават „почивка от смартфона“, казват младежите
07.12 | 14:00
Най-четени
-
Външните министри на България и Украйна са обсъдили двустранното сътрудничество
Андрий Сибиха и Георг Георгиев са провели телефонен разговор
07.12 | 10:20
-
Отлагат евакуационните действия на заседналия "Кайрос" заради лошото време
Предстои да бъдат изяснени причините за навлизането на кораба в териториалните води на България
07.12 | 11:00
-
Наводнения в Бургаско - евакуираха хора, задействаха BG-Alert на няколко места
Има ли бедстващи хора и какви са щетите в региона
07.12 | 10:00
-
Надзорният съвет на НОИ обсъжда проектобюджета
07.12 | 10:40