Молим ЕС да отсъди за имотите на тракийците 07.11 | 12:57
Трябва да се реши дали да им бъдат дадени компенсации в земя, каза Калфин
България трябва като европейски член да поднови усилията си да включи решаването на въпроса за компенсациите на тракийските бежанци в преговорите на Турция за членство в ЕС.
Това каза евродепутатът Ивайло Калфин на конференция "Помним миналото, създаваме бъдеще с еврорегион "Тракия", проведена снощи в Европейския парламент в Брюксел.
Според него моментът сега е подходящ, тъй като след тригодишно замразяване тази седмица ЕС поднови преговорите за членството на Турция в ЕС.
Калфин напомни, че през 2008 г. като външен министър е запознал Европейската комисия и страните членки с нерешения проблем за компенсациите на тракийските бежанци и техните наследници и е поискал този въпрос да се включи в преговорите за членство на Турция в ЕС.
По същото време по договореност между президентите на България и Турция е създадена работна група на равнище зам.-министри на външните работи, в която да се разгледат "трудните" двустранни въпроси, включително проблема с компенсациите на тракийци.
Тази работна група е имала мандат от правителството и е провела първото си заседание в началото на 2009 г. През 2008 г. в резолюция на Европейския парламент проблемът също е отразен. "За съжаление след този период България намали усилията си за постигане на решение по този въпрос", отбеляза Калфин.
Според него е "важно да поставяме нашия въпрос системно, постоянно, така че да е ясно, че това не е проблем само български, а и европейски", заяви Калфин пред участниците, сред които десетки представители на Съюза на тракийските дружества.
Председателят на Съюза на тракийските дружества Красимир Премянов представи идеята за премахване на границите в географската област Тракия чрез създаване на административен регион в ЕС, който да обхваща географски областта Тракия, която сега е в три държави: България, Гърция и Турция.
Това може да стане формално след влизането на Турция в ЕС, но за интеграцията може да се работи и чрез предприсъединителните фондове, които ЕС отпуска на Турция, като трите държави използват европейските средства за осъществяването на различни проекти от общ интерес в региона.
"Ние избираме не омразата и конфронтацията, а решаване на общите ни проблеми чрез интеграция", добави Премянов.
Водещи
-
Шефът на НАП-Бургас е окрит мъртъв с огнестрелна рана в главата
Няма данни за упражнено насилие
25.10 | 13:40
-
Борисов: Бюджет 2026 е готов и ще бъде внесен следващата седмица
Той коментира и и ситуацията с наложените от САЩ санкции върху „Лукойл“
25.10 | 13:20
-
Тръмп: Бих искал Китай да помогне с Русия
Американският президент обяви и готовността си за контакти и среща със севернокорейския...
25.10 | 13:00
Най-четени
-
Нови пожарни автомобили се очакват следващата година
Те ще бъдат изцяло колесни, верижни не са предвидени
25.10 | 10:40
-
Григор Димитров се връща на корта
Гришо ще играе срещу французина Джовани Мпечи Перикар първия кръг на турнира по тенис на...
25.10 | 11:40
-
ИПИ препоръчва замразяване на бюджетните заплати и увеличения само в приоритетни сектори
Според прогнози на експертите правителството може да планира разходите си до дефицит от 4,2%
25.10 | 09:45