Безсънието ни дарява по един килограм на седмица 12.03 | 13:33
Малко повече сън – по-стегната фигура

От безсъние можем да напълнеем един килограм за една седмица, установи американско проучване, цитирано от Daily Mail.
Екипът на д-р Кенет Райт от университета в Колорадо направил експеримент с доброволци, които имали неограничен достъп до храна и на които било позволявано да спят не повече от 5 часа на денонощие, пише БТА.
Всички 16 млади участници в експеримента от двата пола наддали на килограми след седмица безсъние, прекарана в университетската болница в град Боулдър, щата Колорадо.
"Безсънието не е сам по себе си факторът, който ни кара да пълнеем", заяви Кенет Райт. "Но когато не си доспиваме, имаме тенденция да се храним по-обилно от обикновено, за да компенсираме енергийно".
За проучването екипът проследил консумираната енергия на участниците, чрез измерване на количествата вдишан кислород и издишан въглероден двуокис. През първите пет дни половината от доброволците можели да спят само 5 часа на нощ, докато другите се радвали на 8-9 часов сън. В следващите 5 дни младежите си разменили ролите.
Всички те имали неограничен достъп до храна. Но хората, които спели по 5 часа, горели с 5 на сто повече енергия, в сравнение с тези с нормален сън. Те консумирали също така повече храна и имали с 6 на сто по-висок калориен прием.
Изследването установило, че мъжете и жените реагират различно на безсънието. При нормален сън мъжете наддавали съвсем малко, докато жените запазвали теглото си едно и също. Но при намален 5-часов сън, и двата пола наддали с 1 килограм за една седмица.
Водещи
-
Война в чалгата! Деси Слава търси 15 бона от Ина! ВИДЕО
Ябълката на раздора е новата версия на емблематичния хит на зеленооката певица "Зелено"
12.04 | 16:38
-
Никола Цолов спечели спринта за Голямата награда на Бахрейн във Формула 3
18-годишният пилот на Кампос Рейсинг трябваше да се справя не само с огромната конкуренция, но...
12.04 | 16:20
-
Fitch потвърди кредитния рейтинг на България с положителна перспектива
Положителната прогноза отразява перспективите за приемане на еврото, което ще доведе до...
12.04 | 16:00
Най-четени
-
Лазаровден е! Какво повелява традицията, а какво е забранено?
Вижте какви са и поверията за този ден
12.04 | 09:00
-
Протестиращи в Бургас искат летището да работи кръглогодишно
От своя страна кметът Димитър Николов отбеляза, че извън сезона има само един полет - до...
12.04 | 10:20
-
Пореден протест в София и Телиш срещу войната по пътищата
Те са под наслов: „България няма деца за убиване!“
12.04 | 11:40
-
Почина канадският режисьор с български корени Тед Кочев
Негово дело е лентата "Рамбо: Първа кръв"
12.04 | 10:40