Програмата SETI тръгва отново 11.08 | 14:02

Търсачите на извънземен разум разчитат на дарения и на проекти

От Георги Георгиев

Тази седмица институтът SETI съобщи, че е събрал над 200 хиляди долара под формата на дарения след началото на кампанията по набиране на средства тази пролет. Парите ще помогнат на прекратилия дейността си поради липса на средства търсачи на извънземен разум да пуснат отново радиотелескопите си.

Според Том Пиерсън, който заедно с Джил Тартър основава програмата SETI, е напълно възможно радио телескопите да заработят отново още през септември. Джил Тартър е първообразът на героинята на Джоди Фостър от научнофантастичния филм "Контакт".

Комплексът търсене на извънземен живот (Allen Telescope Array, съкратено ATA) представлява серия от 42 свързани в мрежа радио телескопични чинии. За изграждането си той получава финансиране в размер на 30 милиона долара от съоснователя на Microsoft Пол Алън.

От 2008 г. насам АТА започна да "преслушва" небесата за радио съобщения от дълбокия космос, които да докажат наличието на разумен живот на други планети.

Тази пролет обаче SETI и партньорите им от лабораторията по радиоастрономия към калифорнийския университет Бъркли останаха без необходимото финансиране и бяха принудени да замразят дейността.

Разбира се 200 хиляди долара са недостатъчна сума за финансирането на проект от подобна величина. Поради тази причина от SETI водят активни преговори с американските военновъздушни сили с идеята да продължат съвместния проект с армията на САЩ за събиране на информация за траекторията и местоположението на космически отломки в околоземна орбита.

Изпълнявайки тази странична задача за американската армия, SETI институтът може би ще има достатъчно средства, с които да финансира основната си дейност по търсене на следи от извънземен живот, надяват се неговите създатели.

Водещи

Най-четени