ЕП размаха пръст на Лукашенко 20.01 | 17:01
Депутатите поръчват на Съвета на Европа да въведе санкции

Европейският парламент прие резолюция, в която призовава веднага да се въведат санкции по отношение на Беларус.
Резолюцията призовава Съветът на Европа да въведе забрана за издаването на визи и да се замразят авоарите на ръководителите и висши чиновници на страната в банки от страни членки на ЕС.
В списъка в позициите, които биха били засегнати от санкциите влизат и магистрати, сътрудници на съдебната система, както и силовите системи – държавни служители, които, според ЕС, по един или друг начин са способствали за фалшификацията на президентските избори, провели се през декември 2010 година.
Като условия за снемане на санкциите и отново регулация на отношенията с Беларус, европейските депутати поставят освобождаването на всички опозиционни лидери, арестувани във връзка с изборите. Към момента се знае, че от 7 задържани, все още 6 се намират в ареста.
Европейският парламент призовава Беларус да проведе изборите отново и в съответствие с международните стандарти.
Полша въведе още във вторник санкции в едностранен режим.
Днес също така президентът на Беларус Александър Лукашенко нареди на правителството да подготви ответни мерки, с които да отговори на ограничителния режим на ЕС.
В случай че някой се опита да въведе против страната икономически или други санкции, ние сме длъжни незабавно да реагираме, като подготвим също мерки, включително и най-жестоки ограничения", цитира Интерфакс поръчката на Лукашенко.
Санкции от Европейските спрямо Беларус бяха въведени още през 2006 година, при предишните избори, спечелени пак от Лукашенко. През 2008 година отношенията с бившата съветска република частично се позатоплиха и доведоха до раздвижване както в икономически, така и в политически план.
Провеждането на изборите и победата на Александър Лукашенко обаче отново смрази атмосферата между западните страни и Беларус.
Инаугурацията на Александър Лукашенко ще се състои в петък, но дипломатите от страните на Европейския съюз смятат да бойкотират церемонията.
Водещи
-
Няма сериозни щети след снощното наводнение в Дряново
Дърветата, повалени от бурята по пътната мрежа, са отстранени.
01.09 | 13:45
-
Фишовете за заплатите на работещите от 1 януари 2026 година няма да съдържат сумите и в лева
Решението е заложено в Закона за въвеждане на еврото. Темата коментира икономистът доц. Косьо...
01.09 | 13:00
-
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган разговаря с руския президент Владимир Путин
Руският президент е изразил благодарността си към Ердоган за сериозните политически и...
01.09 | 12:45
-
Какво ще бъде времето през септември
Макар и сутрините да са прохладни, денем термометрите ще се колебаят в летни стойности.
01.09 | 11:15
Най-четени
-
След лятната ваканция народните представители се завръщат в пленарната зала
До момента не е ясно дали ще се съберат необходимите гласове, но политическите анализатори...
01.09 | 09:15
-
Военнослужещи от сухопътните войски и хеликоптер „Кугър” се включиха в битката с пожара в Рила
По думите му достигането до огъня е много трудно, тъй като пламъците са на много голяма...
01.09 | 10:30
-
Венета Райкова е новият автор и водещ на обичаното токшоу „Преди обед“
Със своята харизма, богат журналистически опит и признат литературен талант
01.09 | 10:45
-
Филип Буков явно не може дълго без гадже
Колкото и актьорът да обяснява, че ще си даде почивка от сериозни връзки, това хич не е така.
01.09 | 11:59