НАСА пренася добавената реалност в пилотските кабини 17.03 | 09:36
Разработеното устройство цели да улесни контрола върху машината в ред ситуации

Експерти от изследователския център във Вирджиния разработват ново портативно устройство за добавена реалност (Augmented Reality – AR), което ще помогне на пилотите от гражданската авиация да избягват инциденти, дължащи се на лошите атмосферни условия и на често пренаселените летища.
Резултатите от работата на американската космическа агенция станаха известни, след като НАСА започна да търси компания да произвежда и продава джаджата, която за момента си няма официално име.
Добавената реалност най-общо казано е технология, при която компютърно генерирани изображения се наслагват върху реални картини от заобикалящата ни действителност. Гледайки в този екран, потребителят има възможност да "вижда" неща, които в реалността не съществуват.
С новата система на НАСА пилотите биха си спестили много главоболия при кацане, например в гъста мъгла, когато пистата и сградите на летището не се виждат. В този случай устройството би могло да им покаже къде се намира пистата и приземяването да се осъществи все едно времето е хубаво и ясно.
На самото летище AR-системата може да им показва на пилотите централната линия в маркировката на пистата, както и свързващите писти и таксиметровите пътеки, които трябва да бъдат следвани. Статистиката сочи, че голяма част от инцидентите със самолети стават по време на излитане, кацане или рулиране.
Самата AR-система работи, като се поставя върху главата на пилота подобно на хай-тек монокъл. В нея има вградени жироскопи и сензори, които разчитат информация върху хартиени листове, разположени върху стените на пилотската кабина. С тяхна помощ устройството може да прецени в коя посока гледа пилотът и съответно да му подава адекватна информация.
Системата разполага и със софтуер за гласово разпознаване, който позволява устна комуникация между човека и машината.
Разработеният от НАСА модел в някои отношения е сходен с AR-моделите, носени от пилотите на изтребители и военните хеликоптери. Освен това новата система е значително подобрена спрямо сега използваните в комерсиалните полети, които прожектират информацията пред пилота, но не са свързани с реалния свят.
Цивилният AR-комплект е част от програмата на НАСА Synthetic Vision, чиято цел е да подобри визуализацията на пилотите. Крайната цел на проекта е AR-изображенията да се пренесат директно върху предните стъкла на самолета. Така те ще носят повече информация на пилота и ще намалят излишната бъркотия в пилотската кабина.
Водещи
-
Трима загинали, след като кола се заби в заведение в Разград
Автомобилът е управляван от 19-годишен младеж
06.07 | 11:40
-
В Париж започва 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО
Тя е под българско председателство
06.07 | 11:20
Най-четени
-
Напусналият ПП Димитър Шалъфов описа поетапно корупциония скандал
Преди дни общинският съветник заедно с още трима свои колеги обвиниха партията в корупционни...
06.07 | 10:00
-
Трафикът по границите с Турция, Гърция и Румъния
Движението към съседните ни страни е интензивно
06.07 | 09:45