Стивън Хокинг ни приканва да напуснем Земята 11.04 | 15:07

Геният също така не изключва възможността от инвазия на недобронамерени извънземни

От Александър Бакалов

Човечеството няма да оцелее и 1000 години, ако не намери ново местообитание - отвъд пределите на "крехката" ни планета. 

Това е мнението на прочутия британски астрофизик Стивън Хокинг, който е един от 10-те гении на нашето време, съобщиха световните агенции, цитирани от БТА.

71-годишният учен призовава по-активно да се усвоява космосът, именно заради спасяването на човечеството. Хокинг изказа мнението си по време на лекция в един от медицинските центрове на Лос Анджелис.

"Трябва само да се разбере как функционира Вселената и тя ще може да бъде контролирана", заяви ученият. И посъветва: "Трябва да гледаме към звездите, а не под краката си. Бъдете любознателни."

Астрофизикът допълни, че колкото и тежък да е животът, винаги може да се намери област, в която човек да преуспее. 

Хокинг не за пръв път огласява мнението си за откриването на нов, извънземен дом на човечеството, отбелязва News.ru. Подобна  идея той изказа през 2006 г., а през 2011 г. каза, че единственият ни шанс е да не се "вкопчваме" в Земята, а да съсредоточим вниманието си към космоса.

При това Хокинг вярва, че в много части на Вселената съществува биологичен живот, но предупреждава да се пазим от контакти с него. Според него някои съзнателни форми могат да представляват огромна опасност за хората.

"Не изключвам, че планетата ни може да бъде покорена и разграбена от извънземни", казва ученият в едно от популярните си телевизионни предавания през 2010 година. 

Като аргумент ученият предлага да се поучим от опита на човечеството.

"Ако извънземните някога ни посетят, мисля, че резултатът в много отношения ще бъде същият като този от  експедициите на Колумб за коренните жители на Америка - за тях покоряването на континента не завършва много благоприятно",  казва британският астрофизик. 

Стивън Хокинг посети лаборатория за стволови клетки в Лос Анджелис, която търси начини да бъде забавена болестта на Лу Гериг, от която страда той, припомня Associated Press.

След като разгледа лабораторията, 71-годишният физик призова лекарите, медицинските сестри и останалия персонал в болницата "Сидърс-Синай" да подкрепят изследванията. Той си спомни как се  е депресирал, когато е научил диагнозата преди 50 години и първоначално не е виждал смисъл да завърши доктората си.  Отношението му обаче се е променило, когато се оказало, че болестта не се развива бързо и той се съсредоточил върху изследванията си.

Болницата "Сидърс-Синай" миналата година получи почти 18 милиона от държавен институт за изследвания със стволови клетки, за да изучава прогресивното заболяване, известно също като амиотрофична латерална склероза. Тя атакува нервни клетки в  мозъка и гръбначния мозък, които контролират мускулите. Лечение за нея няма. Малко болни живеят повече от 10 години.

Стивън Хокинг получава диагнозата, когато е на 21 години. Той живее с болестта необичайно дълго, макар и да има нужда от непрекъснати грижи и вече да общува само с движение на бузата благодарение на компютър, който предава мислите му с характерен монотонен глас. Физикът бе поканен в американската болница по идея на неин пациент, който е негов бивш студент.

Учените в специализираната лаборатория на "Сидърс-Синай" работят върху насочването на стволови клетки за произвеждане на протеин, който да предотвратява умирането на нервни клетки. Изпитанията се правят още само с плъхове.

Най-четени