Галактиката ни бъкала от извънземни 26.03 | 21:48
Броят на напредналите цивилизации в Млечния път може да достигне до 38 хил.

Броят на развитите извънземните цивилизации, които обитават Млечния път, може да е изключително висок. До този извод е достигнал шотландският астроном д-р Дънкан Форган в своята статия "Числова оценка на хипотезите на извънземен живот и разум", съобщава интернет изданието RU-Facts.
В изследването си Форган разглежда няколко различни сценария за появата на живота, които са базирани на данни за химическия състав на звездите в нашата галактика. Въз основа на тях астрономът изчислява, че рамките на Млечния път към момента може да съществуват между 300 и 38 хиляди напреднали цивилизации, разполагащи с потенциала да осъществят на контакт със Земята.
За да достигне до тези оценки, Форган използвал реални данни за разпределението на звездите по тяхната маса, светимост и разположение в галактиката. След това, благодарение на специално написана програма, той създал множество виртуални звезди, както и определено количество придружаващи ги планети. Самият брой на планетите не бил произволен, а се основавал на данни за реално откритите до момента екзопланети.
Всяка от тези виртуални планети била проверена до каква степен е способна да поддържа живот и по-специално да бъде обитавана от разумна цивилизация. Последната стъпка на Форган била изработването на три различни сценария за появата и разпространението на живота в космоса.
При първият животът може да се разпространява от една звездна система на друга. В този случай Форган оценява броя на развитите цивилизации на максималния – 38 хиляди. Макар да изглежда внушителна, тази горна граница не е толкова висока, ако се вземе предвид факта, че по някои оценки броят на планетите в Млечния път е около 500 милиона.
При втория сценарий разпространението на живота между различните системи е напълно забранено поради огромните разстояния между тях. Тогава броят на обитаемите от разумни същества планети спада с два порядъка до около 300.
Третия сценарий Морган определя като най-интересен. В този модел било внесено предположението, че твърде бързо развиващите се цивилизации са подложени на по-голям риск от самоунищожение. В този случай резултатът, естествено, е по-нисък, отколкото в първия сценарий, но все пак с много по оптимистичен - 31 хиляди напреднали цивилизации.
Водещи
-
Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот
Искането на Пеевски за закриване на Антикорупционната комисия е доста фалшива театралност,...
26.07 | 18:00
-
Страховете на хората, свързани с еврото, може да повлияят на инфлацията
Това заяви експертът по социална политика и бивш вицепремиер Ивайло Калфин
26.07 | 17:00
Най-четени
-
Борисов отсече: Трябва да пазим КПК, ако я закрият, губим 5 млрд. лева
ПП-ДБ ми пришиват като брошка Комисията за противодействие на корупцията, която те създадоха,...
26.07 | 16:00
-
Мяу! ТОЙ пак е в Шумен!
Получен е нов сигнал, че хищникът е забелязан до шуменския квартал "Мътница" в петък
26.07 | 10:20
-
Кузман Илиев за приемането на еврото: Дебат в България е практически не се състоя
Едва ли не тези, които са фенове на еврото, те са европейците, модерните, а другите, които не...
26.07 | 12:00
-
Асен Василев: Обща президентска кандидатура с ГЕРБ е изключена
Ако някой тръгне към ГЕРБ - да не разчита на нас, се казва още в поста на ПП
26.07 | 11:20