КРС изиска спиране на принудителното подновяване на договори от операторите 18.01 | 17:37
Регулаторът се срещна с представители на трите мобилни оператора

Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) изиска мобилните оператори да премахнат клаузата за автоматично продължаване в общите условия на договорите на абонатите. Сега тази практика присъства само в индивидуалните споразумения с потребителите.
Промяната стана факт след среща на крегулатора с представители на трите мобилни оператора у нас - "Мобилтел", "Глобул" и "Виваком". Трите оператора дадоха своето принципно съгласие за промяната, но поискаха технологично време за въвеждането на тази новост.
КРС застана в ролята на медиатор между операторите и потребителите. В комисията са постъпили много жалби срещу тази практика, обясниха от институцията. В тази връзка беше сезирана и Комисията за защита на потребителите.
"Въпреки че регулаторът не притежава законови правомощия да осъществява контрол по отношение на конкретното съдържание на индивидуалните договори, Комисията изиска от трите оператора да предприемат необходимите действия за отпадане на автоматичното подновяване на индивидуалните договори", се казва в официално прессъобщение на КРС.
Институцията допълва, че с постигнатото споразумение се изпълняват предписанията в Европейската директива за универсалните услуги. Нормата предвижда срокът на индивидуалните договори с клиентите да не надвишава 24 месеца.
Според оценки автоматичното подновяване на договорите препятства потребителите да се възползват от правото на избор и пренасянето на номерата, смятат експертите.
Водещи
-
Черният хищник се завърна
Свидетели твърдят, че са я видели в близост до Тутракан и дори е подаден официален сигнал в...
26.08 | 15:15
-
Нова детска градина и зелен парк ще бъдат изградени в район „Изгрев“
Съгласно условията на заповедта, Столична община има срок от пет години за реализация на...
26.08 | 14:45
-
На 1 февруари трудно ще си купим нещо с левове
"Заплатите няма да променят стойността си. Заплатите по банков път ще стават също в евро. В...
26.08 | 14:15
Най-четени
-
20-годишен младеж от село Сушица заля с бензин и подпали родителите и сестра си след семеен скандал.
Тежки изгаряния
26.08 | 09:30
-
Напрежение в Русе след смъртта на родилка
С викове „убийци“ протестиращи нахлуха в АГ-комплекса на болницата
26.08 | 11:14
-
От днес до събота ще се вдига с по градус времето
Това заяви климатологът проф. Георги Рачев.
26.08 | 10:59
-
Лекарите от "Пирогов" продължават борбата за живота на 4-годишното дете, блъснато от АТВ в Слънчев бряг
Детето продължава да е в кома
26.08 | 09:59