Депутати не искат партии в бъдещия парламент 05.03 | 15:22

Независими бивши атакисти внесоха проект за промяна на Изборния кодекс

От Диана Цветкова

Напълно в унисон с едно от исканията на част от протестиращите – това за отпадане на партиите, действат независимите депутати Кирил Гумнеров и Стоян Иванов – и двамата влезли в парламента от редиците на "Атака", но впоследствие напуснали националистите.

Те внесоха в Народното събрание проект за изменение на Изборния кодекс, от който е видно, че формулировката "партии и коалиции от партии" отпада от закона, когато се касае за вот за Народно събрание, и ще бъде заменена от нова – Национални инициативни комитети.

Вносителите дават определение на новия термин: Национален инициативен комитет (НИК) е организация на граждани, която се създава за участие в избори за народни представители на територията на цялата страна.

За целта те трябва да се регистрират в ЦИК, като за това ще са необходими подписите и личните данни на не по-малко от 15 граждани – учредителите, и от по 5 граждани, които са с постоянно местожителство на територията на всеки многомандатен избирателен район, в който НИК ще регистрира кандидатски листи. Според вносителите НИК се саморазпуска до 10 дни след конституирането на Народното събрание.

Според предложението на двамата депутати в закона трябва изрично да се уточни, че в изборите за народни представители може да се участва "единствено чрез национални инициативни комитети". При регистрацията в ЦИК трябва да бъде представен списък с подписите на поне 7000 избиратели, подкрепящи комитета.

Предизборната кампания на НИК ще се финансира от държавата, която определя еднаква сума за всеки един редовно регистриран кандидат, е записано в поправките.

Освен това двамата независими депутати посочват и реда за участието на националните инициативни комитети в предизборните хроники и студия на медиите. Според проекта им, Министерският съвет трябва да регламентира колко пари са необходими за всеки един комитет, "които държавата плаща на най-рейтинговите централни и местни, електронни и печатни медии". "Кандидатите нямат право на други предизборни изяви, освен във времето и в медиите, определени от МС", е записано в проекта.

В мотивите си за внасянето на законопроекта Кирил Гумнеров и Стоян Иванов изтъкват, че българите не са мотивирани да гласуват и "са безусловно дискриминирани от политическите партии".

Те посочват, че сегашният закон привилегирова партиите, а "избори не се произвеждат само за да печелят партиите и да злоупотребяват с властта".

"С приемането на този законопроект състезанието за властта вече няма да е триумф на партийното картелно единство", заявяват двамата. Те изтъкват, че проектът им е изготвен "в открита дискусия от множество специалисти и активни граждани".

Най-четени