ЕК обеща помощ за шапа, но не посочи сума 21.01 | 15:18
Предлага се план Б: Ваксинация на домашните животни

Европейската комисия (ЕК) ще подкрепи България финансово и технически в борбата против шапа, съобщиха от Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
Кийт Симптън, ръководител на мисията на ЕК, която е на посещение в България, във връзка със заразата, е уверил, че страната ни без съмнение ще получи финансова и техническа подкрепа. Кийт Симптън се е срещнал с български ветеринари.
На срещата европейските експерти те са изложили доклада си, в който се проследяват последователно събитията от констатираната първа положителна проба през декември 2010 г. до момента.
Българските експерти отново са получили похвала за бързите и адекватни реакции и предприетите мерки за овладяване на разпространението на заразата във вътрешността на страната, както и за опитността им при залавяне и изследване на диви прасета в района.
Експертите са призовали да се засили наблюдението над домашни животни и незабавно да се пристъпи към регистрация и идентификация на животните от засегнатите райони. Според тях трябва да се обмисли и евентуален план, който да включва ваксинация на домашните животни.
iNews припомня, че от страна на министъра на земеделието Мирослав Найденов бе обещано 100% обезщетяване на стопаните в двете села - Кости и Резово - където заради открито огнище на шап животните бяха умъртвени. Селата се намират и под 3-месечна карантина. Не е ясно обаче откъде ще дойдат тези пари, тъй като според механизма на ЕК обезщетението може да е до 60%.
Стопаните в Кости и Резово получиха вече еднократна социална помощ от 300 лева.
В срещата днес участваха председателят на Регионалното бюро за югоизточна Европа на Световната организация по здравеопазване на животните (OIE) проф. Никола Белев, съветникът на министъра д-р Хинрих Майер-Жерболе, генералният директор на Националната ветеринарномедицинска служба д-р Йордан Войнов, директорът на дирекция "Здравеопазване на животните и безопасност на храните” в МЗХ д-р Венцеслава Тасева, ветеринари и експерти.
Не само стопаните търпят загуби заради умъртвените си животни и пропуснати ползи, но и месопреработвателните предприятия, на които са наложени ограничения за обработка на продукцията.
Освен това страни като Украйна, Молдова и Русия наложиха забрана за внос на месо и месни продукти от България именна заради опасността от разпространение на шап.
Водещи
-
Ако родителите живеят без брак, има ли право бащата да получава семейните помощи за децата?
Голяма част от младите семейства в България живеят на семейни начала без да сключват...
18.07 | 18:01
-
Историк: Васил Левски не е роден през 1837 г.
"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и...
18.07 | 17:40
-
Незрящите у нас нямат яснота как ще разпознават новите евробанкноти
Закъснялата подготовка
18.07 | 17:20
-
Расте броят на засегнатите стопанства с шарка по дребните преживни животни
Властите припомнят, че заболяването не е опасно за хората.
18.07 | 16:59
Най-четени
-
Радев: Площадите са пълни, българите протестират срещу отказа от допитване и въвеждането на еврото без необходимите условия и подготовка
Демокрацията у нас е фасадна. Правителството е декор на дуото Пеевски - Борисов. Правосъдието...
18.07 | 13:28
-
Денков: Ние се намира в състояние на диктатура
"Не ни е страх. Няма достатъчно белезници за хората в София", заяви той.
18.07 | 11:59
-
Адвокатът на Благомир Коцев: Няма доказателства за искан подкуп
Съмнения за изкуствени записи
18.07 | 10:59