Екатерина Михайлова със съвет как да действаме, ако ни нападне депутат 09.01 | 08:49

Бившият зам.-председател на НС иска промяна в неприкосновеността

От Кремена Бедерева

Ако бъдете нападнати от депутат, трябва да реагирате по начина, по който бихте реагирали, ако нападателят е съвсем обикновен човек. Този съвет даде бившият зам.-председател на НС Екатерина Михайлова в ефира на Нова телевизия.

Тя обясни в какво се изразява депутатският имунитет, който главният прокурор Сотир Цацаров поиска да бъде отнет от лидера на "Атака” Волен Сидеров след скандала, разразил се на варненското летище.

По думите на Михайлова депутатският имунитет има две части - първата е неотговорност. "В тези случаи той може да говори, без да се носи отговорност за онова, което казва, но само в Народното събрание”, поясни Екатерина Михайлова.

Вторият е неприкосновеността или случаите, когато може да бъде задържан един депутат или срещу него да бъде възбудено обвинение. "В тези случаи трябва да има разрешение от Народното събрание”, добави бившият зам.-председател на НС.

Михайлова призова за сдържане на емоциите, за да не се стига до подобни инциденти. "Депутатът го пази закона дотолкова, колкото трябва да имаме разрешение от НС да му бъде повдигнато обвинение”, поясни още Михайлова. Тя е на мнение, че трябва законът да бъде променен в частта за неприкосновеността, за да остане само неотговорността по време на сесиите в парламента.

Относно поискания имунитет на Волен Сидеров от страна на главния прокурор Сотир Цацаров, Михайлова разясни, че в 14-дневен срок депутатът сам може да се откаже от депутатския си имунитет. Ако не го направи в 14-дневен срок, парламентът трябва да вземе решение по въпроса.

Водещи