Нови преговори и за Ботаническата градина 01.04 | 11:38
В обсъждането на меморандума се включва и Софийският университет

Обсъждането на текста на Меморандума за сътрудничество между Министерството на културата и Министерството на образованието, младежта и науката за съвместна дейност в Ботаническата градина в "Двореца” в Балчик ще продължи днес през целия ден.
Това съобщават от Министерството на образованието, науката и младежта. Ведомството е страна по преговорите заедно с Министерството на културата и Софийския университет.
По тази причина се отлага и подписването на документа, което беше насрочено за днес от 13 часа.
Меморандумът за сътрудничество за научна дейност в Ботаническата градина трябваше да бъде подписан между МК и МОНМ, но явно днес като активна страна по проблема е включен и СУ.
Спешните разговори се налагат и заради ултиматума, който постави университетът с вчерашното отношение на Академичния съвет за прекратяване на работата на учебното заведение. Днес се проведе отново заседание на Академичния съвет на СУ, както и на Студентския съвет, където обсъждат също казуса.
Според единодушно гласуваното решение на 4 април най-старото висше убечно заведение в България трябваше да затвори врати. Софийският университет се противопоставя на отнемането на Ботаническата градина в Балчик и включването й в рамките на "Двореца", който се стопанисва от Министерство на културата.
iNews припомня, Ботаническата градина в Балчик е предмет на дългогодишни спорове между правителствата, и по-специално Министерство на културата, и Софийския университет. Делата досега винаги са печелени от университета.
Ботаническата градина е част от културния център "Двореца", който се стопанисва от Министерство на културата. Заради споровете за собствеността обаче ботаниците през лятото на 2007 година изкореняваха и изнасяха с кофи ценните растения.
Освен това две години поред се стига и до парадоксалната ситуация посетителите да плащат на двете каси в Двореца в Балчик - на едната, за да разгледат бившата лятна резиденция на румънската кралица, и на друга, за да видят ботаническата градина.
Водещи
-
Фон дер Лайен: От началото на войната 1/3 от оръжията в Украйна са идвали от България ВИДЕО
Тя посети най-голямото държавно военно предприятие в страната
31.08 | 19:36
-
Турски медии: Пациент почина, защото България не допусна линейка между „Капъкуле” и „Капитан Андреево”
Според публикациите медицински екип изчаквал близо 20 мин. за разрешение, което така и не било...
31.08 | 18:00
-
Ивелин Михайлов пред руски медии: Как да помогнем на Украйна - в България някои семейства нямат течаща вода
Според него в България всеки, който не е съгласен с проевропейския или пронатовския курс, е...
31.08 | 17:40
Най-четени
-
Костадинов: Няма да подпишем вота на недоверие на ПП-ДБ, но ще гласуваме срещу кабинета
По думите му Урсула фон дер Лайен "не е канена и не е желана" у нас
31.08 | 12:00
-
Фон дер Лайен: Путин не се е променил и няма да се промени, той е хищник
През последните 25 години той започна четири войни, подчерта председателят на Европейската...
31.08 | 16:40
-
Никола Николов-Паскал е дал показания срещу Асен Василев и Бойко Рашков
Той бе пуснат под гаранця от 50 хил. лв.
31.08 | 10:20