Строим до 2015 г. площадка за съхранение на радиоактивни отпадъци 10.03 | 17:58
В хранилището няма да бъдат съхранявани високорадиоактивни отпадъци

Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" ДП РАО подготвя строителството на ново хранилище за краткоживеещи ниско- и средноактивни радиоактивни отпадъци. Финансирането на дейностите по изграждането на новото хранилище е осигурено от Международния фонд за подпомагане на извеждането от експлоатация на блокове 1-4 на АЕЦ "Козлодуй".
Изграждането на новото хранилище до процес на експлоатация ще струва около 100 млн. евро. До 2015 година Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) ще осигурява всички необходими средства. Това не е заем, а са пари, които се дават от ЕС, като след известен период от време ще има и съфинансиране от българска страна.
Главният технолог в ДП РАО Георги Гьошев обяснява, че средствата за българската част от финансирането на депото идват от т.нар. "Фонд Козлодуй", който е съставен от няколко държави донори от ЕС и се управлява от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).
Проектът за изграждане на национално хранилище е одобрен с решение на Министерския съвет още през 2005 година. Крайният срок за въвеждане на съоръжението в експлоатация е 2015 година, а проектирането трябва да продължи най-късно до 2012 година.
Съоръжението ще бъде експлоатирано до 2075 година, след което ще бъде закрито в рамките на 15 години и ще премине в период на институционален контрол.
Вече е избрано и мястото на новото депо - това е площадка "Радиана", намираща се в непосредствена близост до АЕЦ "Козлодуй". В хранилището обаче няма да бъдат съхранявани високорадиоактивни отпадъци или отработено ядрено гориво от атомната централа или от АЕЦ "Белене" или отпадъци от чужбина, обясни днес Ира Стефанова, ръководител на групата за управление на проекта за национално хранилище.
В депото ще бъдат съхранявани отпадъци от промишлеността, медицината, бита, както и отпадъци, генерирани при експлоатацията и извеждането от експлоатация на блокове от 1 до 6 на АЕЦ "Козлодуй", допълни още тя.
В Министерство на околната среда и водите вече е внесен доклад за влиянието върху околната среда на хранилището. В края на месец март са насрочени и срещи за обществено обсъждане на доклада.
Технологията, използвана за новото съоръжение, е взаимствана от Франция, където има изградени такива площадки. Експерт по сигурността обясни, че тази технология се използва от развитите страни. Такива площадки вече има и в Испания, Чехия, Словения, а в Белгия предстои изграждането й до 2012 година.
Водещи
-
Наземният транспорт се връща по улиците след шестдневна блокада
Изтощителна транспортна криза
19.05 | 17:59
-
Инфлацията в България през април 2025 г. е 2.8% на годишна база
Най-ниските годишни темпове бяха регистрирани във Франция (0,9%), Кипър (1,4%) и Дания (1,5%)
19.05 | 17:40
-
Къде българите взимат най-високи заплати?
Средната брутна месечна работна заплата в област Пловдив за януари 2025 г. е 2 066 лв., за...
19.05 | 17:20
-
„Да, България“ иска оставки в столичния градски транспорт
Междувременно Божидар Божанов също излезе с коментар във Фейсбук.
19.05 | 16:45
Най-четени
-
Васил Терзиев заяви категорично, че няма как да отговори на искането на протестиращите служители
"За мен да кажеш, че си слязъл от 400 на 300 лв. искане не е отстъпка", поясни Терзиев и...
19.05 | 11:15
-
Борисов: В моя мандат сме вдигали с 62% заплатите на работещите в транспорта
"Гарантирам, че ГЕРБ не участва в тези протести", подчерта той.
19.05 | 14:00
-
Синдикатите обявиха безсрочна стачка: Ще се събира подписка и метрото да спре работа
Това обявиха синдикатите след среща с местната власт
19.05 | 11:04
-
Васил Терзиев заяви, че ще покани представители на протестиращите служители на градския транспорт на среща в общината
Направен е анализ колко деца са имали проблем със стигането да училище през двата дни, в които...
19.05 | 10:15