Без кафе и кола, ако искате да развивате мозъка си правилно 29.09 | 11:41
Кофеинът в напитките е проблемът
Кофеинът в колата и кафето или в енергийните напитки може да забави развитието на мозъка на тинейджърите, съобщи в. Daily mail, позовавайки се на швейцарски учени.
Причината е, че кофеинът се намесва в развитието на мозъка като пречи на дълбокия сън. Юношеството е критичен момент. Проблеми в развитието на "сивото вещество" в този период могат да доведат до шизофрения, тревожност, употреба на наркотици, личностни разстройства.
Учените от детската университетска болница в Цюрих са експериментирали с плъхове, но резултатите им могат да бъдат отнесени към деца и тинейджъри, някои от които пият много кола и енергийни напитки.
За нежелания ефект са достатъчно от 300 до 400 гр кофеин дневно - четири енергийни напитки или три-четири чаши кафе или голяма бутилка кола, допълва БТА.
Учените са се спрели на развитието на мозъка през юношеството, защото то подготвя за зрелия живот и именно тогава синапсите (връзките между клетките), които не са необходими, се унищожават. Смята се, че сънят има ключова роля в този процес.
"Тази оптимизация става по време на дълбокия сън. Ключови синапси се увеличават, други намаляват; това увеличава ефикасността и силата на мрежата".
Когато млади плъхове получили вода с кофеин, дълбокият им сън намалял в сравнение с пиещите чиста вода. В края на изследването мозъците им били с повече връзки, т.е. процесът на почистване бил нарушен.
Продажбата на безалкохолни напитки от много години непрекъснато се увеличава, а най-голям е процентът на нарастване при напитките с кофеин. Децата и тинейджърите вече консумират средно със 70 процента повече кофеин, отколкото преди 30 години.
Водещи
-
Асен Василев: Взривява се Изборният кодекс
"Основното, което трябва да се гледа, е кой премиер с какъв екип може да направи честни...
21.01 | 16:00
-
Има задържан за жестокия побой над активиста на "Величие"
Скандалът влезе в парламента
21.01 | 15:50
-
Заради авариите: КЕВР с извънредна проверка на "Топлофикация - София"
Проверката е назначена във връзка с подаден сигнал от Омбудсмана
21.01 | 15:40
Най-четени
-
Тръмп покани Румен Радев да представлява България в Съвета за мир
Американският президент разчита на София за решаване на конфликта в Газа
21.01 | 13:30
-
ОБЗОР След среднощни дебати и гласувания за Изборния кодекс: Бурни реакции в НС и обвинения за саботаж
Всичко това предизвика бурни реакции и негодувание сред депутатите.
21.01 | 10:45
-
160–170 волта в контакта: хората в села край Ботевград с години се оплакват от проблеми с тока
Освен това ще се извърши извънредна проверка за нерегламентирано завишаване на предоставената...
21.01 | 10:15
-
Слави Трифонов: Мадуровки нали не харесвахте?
21.01 | 14:00