Защо българите имат проблем със затлъстяването? 30.05 | 07:56
Виновно не е преяждането, а неправилният режим на хранене
"Българите не са дебели от преяждане, а от неправилен режим на хранене", коментира проф. д-р Донка Байкова, ръководител катедра "Превантивна медицина" в медицинския университет - София и заместник-председател на Българското дружество по хранене и диететика.
Според нея излишните килограми се дължат на масовата практика цял ден да не се яде, а на вечеря да се
компенсира цялото гладуване. Организмът реагира на този "режим", започва да си прави резерви и създава депа, разкрива специалистът. "Минат ли хранителните вещества в мастни енергийни депа трансформацията им в енергия и изгарянето са много трудни - който не е отслабвал, той не знае за какво става дума", отбелязва проф. д-р Байкова. "Ако организмът бъде изненадан, първоначално има ефект и това води до свалянето на някой килограм", допълва тя.
С диетите за плажа - по-отрано и без пълно гладуване, съветват експертите!
Желаещите да покажат добра фигура на плажа трябва да вземат мерки по-отрано, препоръчва проф. д-р Байкова.
Според нея всеки е наясно кога ще почива през лятото и не е нужно няколко дни преди ваканцията да се предприемат драстични стъпки с полу или пълно гладуване. Стръмната крива на отслабване е несигурна и при първо излизане от новата екстремна схема на хранене прегладнелият организъм винаги рязко си връща теглото при това с добавка, казва проф. д-р Байкова.
Тя подчерта, че т.нар. йо-йо ефект не е и никак безопасен. По думите й той всъщност е толкова вреден, колкото и свръхтеглото.
Качването и свалянето на килограми води до същите проблеми на различните органи, тъй като при отслабването мазнините се разграждат като ацетони, кетони и алдехиди, а това са органични токсични вещества, посочи проф. д-р Байкова. Според нея по този начин йо-йо ефектът вреди и на черния дроб и на
бъбреците, цитира БТА.
Поради тези причини съветът на експертите към мераклиите да покажат на плажа примамлива фигура е да си направят разумен диетичен режим и за две седмици могат да постигнат намаление с 3-5 килограма. Според проф. Байкова най-добре е да се акцентира върху прием на нискокалорийни храни, като се хапва
често, но по малко, с пиене на много течности.
Към варианта за тоталното изключване от менюто на месо и въглехидрати Байкова е негативно настроена. Според нея е по-разумно, ако ще има ограничения, те да се правят в последователни дни. И дава примерна поредица - първи ден плодове и зеленчуци, на следващия - месо или риба и млечни продукти, на следващия плодове и зеленчуци, после - въглехидратен прием на обяд.
Разумният режим включва да не ядем на вечеря въглехидратни храни - картофи, зърнени и бобови, подчертава проф. д-р Байкова. Тя е категорична, че любимите на всички хляб, пица, картофи трябва да се ядат на обяд. Ако се приемат вечер, човек няма време да изгори тези калории, а излишните въглехидрати се преобразуват директно в мазнини, казва експертът.
За разделното хранене проф. д-р Байкова посочва, че човешкото тяло го "блокира" успешно. "След две или три седмици организмът "разбира" за какво става дума и когато му дам въглехидрати, той ги задържа в депа и не ги пуска в изгаряне, след това ги освобождава т.е. той от разделното хранене всъщност сам комбинира приема на хранителните вещества", разказва проф. д-р Байкова.
Тя добавя, че хората трябва да внимават с добавките в храните и особено с прословутите Е-та и признава, че има все още много спорове около тези субстанции, макар част от тях да са официално признати за безопасни. Нейната позиция обаче е малко по-различна. "Когато в едната част от менюто ни има три Е-та, а в другата - още пет и то различни, кой може да гарантира безвредността на тяхната комбинация и да е категоричен как ги метаболизира организмът?" Тя подчертава, че това е достатъчен аргумент, за да се призовават българите да внимават с Е-тата.
Възрастта няма значение за свалянето на килограми
Възрастта няма значение за свалянето на килограми, казва проф. д-р Байкова. Според нея разумна диета може да направи всеки здрав възрастен човек. Тя обаче подчертава, че когато става дума за деца, задължително трябва да се търси съвет от специалист по хранене и диететика. Активно спортуващите също
трябва да търсят диета, различна от тази на останалите.
Съветът на проф. д-р Байкова към по-дебеличките пак е да се обръщат задължително за помощ към експерт, ако започнат да отслабват. Първите три-пет килограма могат да бъдат свалени, с която и да е диета, но после няма грам мърдане на кантара надолу, разкрива проф. д-р Байкова. Причината за това се крие в собствения ни организъм. Като най-умната биологична система на планетата той не обича да губи резерви до безкрай и след първите свалени килограми блокира и най-прекрасната диета, казва ученият.
Според нея на практика, ако спрем да захранваме тялото си с калории, то връща същата монета и започва да гори по-малко мазнини, за да си пази резервите. "Резултатът е, че си ходя гладна, а дебела", шегува се проф. д-р Байкова.
Експертът припомня, че освен всичко друго храната е повод и за добро настроение, така че към негативните ефекти в немалко случаи дамите на диета стават и меко казано раздразнителни.
Водещи
-
Текущите кризи в енергетиката са пряк резултат от многогодишно безхаберие
Обидно е 5 см сняг да се нарича бедствие, заяви бившият министър на енергетиката Александър...
30.12 | 18:00
-
Не е в Кейптаун: Ружа Игнатова се укрива в секретна вила край Търговище?
Близките са й осигурили тайното убежище
30.12 | 17:20
Най-четени
-
Православната църква е една, отсече Бойко Борисов
Преди дни ВКС реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в...
30.12 | 10:00
-
Евгений Кънев и Андрей Райчев с обзорен коментар на 2024-а
Икономистът и социологът очертаха най-важното, което се е случило у нас и по света
30.12 | 12:00
-
Главчев: Днес внасяме специален законопроект до приемането на бюджета
Днес кабинетът ще отпусне и 2 000 000 лева на засегнатите от липсата на ток
30.12 | 13:00
-
Знаковите българи, които ни напуснаха през 2024 година
Те оставиха значим отпечатък в различни области - медии, музика, политика, църковен живот и...
30.12 | 14:30