Как обичате да спите - по гръб или по корем? 18.08 | 16:58
Позицията на тялото по време на сън може да създаде неприятности и болки

Обичате ли да спите? Да? А коя е любимата ви поза за спане? Внимавайте – макар и да обичате да спите по гръб или пък по корем, това може да ви създаде неприятности, болки или пък дори бръчки. Интернет изданието foxnews предлага най-добрата позиция за тялото.
По гръб
За хората, които спят по гръб, тази поза е добре, защото предотвратява болките във врата и гърба, свежда до минимум появата на бръчки, а и докато човек спи така, гърбът му е изправен.
Минусът в спането по гръб е за партньора ви, защото провокира хъркането. Поддържайки прави главата, шията и гръбначният си стълб, човек заема неутрална позиция на тялото. А според специалиста от Ню Йорк Стивън Диамант позата е идеална и за храносмилането, защото главата е изправена, тялото – също.
Спането по гръб също така помага за предотвратяването на бръчки, отбелязва д-р Дий Анна Глейзър, професор по дерматология в университета "Сейнт Луис".
Съветите на специалистите е обаче да се спи на удобна възглавница, за да се избегне хъркането, ако човек обича да спи по гръб. Най-добре е да се използват две пухени възглавници една под друга, за да се поддържат прави главата и врата, без да се налага да се намествате допълнително, докато спите.
На една страна
Спящите по този начин няма да имат болки във врата и гърба, нито пък киселини, хъркането също ще намалее, а и това е предпочитана поза за бременните жени. Но пък от друга страна, ако спите на страни, това никак не е добре за кожата и гърдите ви, смятат специалистите.
Според Глейзър спането на страни никак не е добре за кожата и предизвиква бръчки. Причината е непрекъснатото "навиране" във възглавницата с лицето. Също така тази поза е вредна за гърдите, тъй като не са в изправено положение и увисват.
Специалистите съветват бременните да спят на лявата страна, защото това е идеално за притока на кръв. Идеалната възглавница е дебелата, като чрез нея ще се запълни свободното пространство над рамото, така че главата и шията да са в неутрална позиция, съветват физиотерапевтът от болницата в Бостън Кен Шанън.
Свити на кълбо
Ако предпочитате да спите в ембрионална поза – като бебетата в корема на майка си, свити на кълбо, най-вероятно хъркате по-малко, а и това е предпочитана поза на бременните жени.
По този начин обаче ще чувствате болката във врата и гърба, а и е възможна появата на бръчките. Според специалиста по акупунктура от Центъра за интегративна медицина в болницата в Гринуич, Кънектикът Доди Чанг тази поза ограничава диафрагмалното дишане. Подобно на страничната поза при спане, и тези, които спят на кълбо трябва да изберат по-дебела възглавница.
По корем
Въпреки че така няма да хъркате и партньорът ви ще е доволен, спането по корем е най-вредно, защото така увреждате гърба си, появяват се бръчки. Спането по корем затруднява неутралната позиция на гръбнака, обяснява Шанон. По този начин се оказва натиск върху ставите и мускулите, което може да раздразни нервите и да доведе до болка, скованост и изтръпване. Лошото на спането по корем е, че главата ви е настрани в продължение на часове и в даден момент ще усетите болка.
Но има и изход, дори и да спите по корем и това да е добре за вас, смятат специалистите, защото лежейки по лице, горните дихателни пътища остават отворени. Така че, ако хъркат и не страда от болки в шията или гърба, е добре да спите по корем. Най-добре е, ако използване много малка възглавница или пък изобщо не ползвате такава.
Но независимо от това как предпочитате да спите, всички хора спят в съвсем различни позици през нощта. Има хора, които се въртят непрекъснато в леглото и сменят по 20 пъти на нощ позицията на тялото си. Това е напълно нормално – все пак целта на съня е хората да се възстановят от преумората и да си отпочинат, казва още д-р Ерик Олсън, ръководител на център за медицина на съня в Рочестър, Минесота.
Водещи
-
МВР купува необозначени патрулки за контрол на агресивните шофьори
Вътрешният министър каза също, че е необходимо да се създаде такова ниво на координация, което...
14.04 | 17:59
-
От 15 април до 31 май влиза в сила забрана за риболов в област Монтана
От ИАРА в Монтана съобщиха, че през 2024 година за нарушаване на забраната за риболов по време...
14.04 | 17:40
-
Politico: Лондон алармира - Путин иска Западните Балкани като следваща "площадка за игра"
Линии на разлома и увертюри в Косово
14.04 | 17:20
-
Песен за Сияна разплака русенци на протеста срещу войната по пътищата
Различни емоции от мъка, гняв и тъга бяха изписани по лицата на мъже, жени, деца, които се...
14.04 | 16:59
Най-четени
-
„Добре дошло, Бебе“: Раздават безплатни книжки за ваксините и отглеждането на деца в родилните у нас
На 8 април т.г. бе обявен конкурс за художествен текст „С думи срещу страха, с ваксини срещу...
14.04 | 15:30
-
Започва Страстната седмица
Днес, на Велики понеделник, започва Страстната седмица, която бележи последните дни от...
14.04 | 09:22
-
Двама души са транспортирани в болница „Пирогов“ след нападението в района на Централните хали в София
Пострадалият е бил откаран по спешност в най-голямата болница в столицата за спешна помощ с...
14.04 | 11:15