Нямало как цените на лекарствата да паднат 11.04 | 15:10
Според Българския фармацевтичен съюз лекарствената ни политика била несъстоятелна
Цялата лекарствена политика, водена до момента, е несъстоятелна, заяви председателят на Българския фармацевтичен съюз Мирослав Ненчев след заседанието на Обществения съвет по здравеопазване.
По думите му Здравната каса плаща по-малко, докато самите пациенти плащат доста. Според него абсолютно несъстоятелни са всички коментари за това, че след намаляването на надценките на търговците на едро и на аптеките, пациентите ще имат достъп до по-евтини лекарства.
Ненчев е на мнение, че не е трябвало да има скок на цените на лекарствените продукти и то с между 100 и 300 процента. От Българския фармацевтичен съюз са категорични, че сега трябва да се направи анализ на ситуацията и да се види запазването на тези цени с колко ще допринесе.
"Доста от цените са на такава висота, че няма да се качат повече. Според нас, след такова покачване за една година, което компенсира намалението, което плаща НЗОК в цените, но за сметка на пациентите. Това показва цялата несъстоятелност на лекарствената политика, която се водеше до момента.
На доста от лекарствените продукти, които са на регистрационен режим, а не на регулационен. Ако се остави всичко в една държава да зависи от производителите, горко на тази държава”, обясни Ненчев.
По думите му единственият шанс за намаляването на цените е намалението на ДДС ставката. Освен това е необходимо комисията, която следи цените на съответните референтни държави да започне да работи, след като три години е бездействала, категоричен е той.
От конфедерацията "Защита на здравето” предлагат Гърция да отпадне като референтна държава. По думите на председателя на конфедерацията Владимир Томов достъпът на пациенти до терапия може да бъде улеснен, ако три е минималният брой държави, определящи цените и реимбурсирането. В момента 5 държави се занимават с това.
И въпреки че е разширен спектърът до 15-17 държави, върху които се взима най-ниска цена и се определя реимбурсирането. При положение, че имаме 5 държави, тук проблемът остава, твърди Томов.
Той изрази надеждите си, че ще се намери механизъм, по който доплащането ще бъде минимализирано, а пациентите ще бъдат защитени. Томов обясни, че от конфедерацията не са доволни, че не могат да участват в работата на Националния съвет по цени и реимбурсиране.
Идеята е, че пациентските организации и особено тези, които са национално представени, трябва да участват със своя глас, за да има прозрачност и консенсус.
От своя страна, председателят на "Българската асоциация за закрила на пациентите” Пламен Таушанов предложи Гърция да бъде заменена с Белгия.
Водещи
-
Липсват записите от онлайн излъчването на изборите от 65 камери
Това става ясно от отчета за материално-техническото обезпечаване на вота на 27 октомври,...
02.11 | 11:00
-
Вижте кои са опасните дни през ноември за вашата зодия
02.11 | 10:40
-
АИКБ атакува в съда постановлението за по-високите заплати от януари
Според браншовата организация то, заедно с разпоредбите в Кодекса на труда, не съотвества на...
02.11 | 10:00
Най-четени
-
Последен топъл и слънчев ден, преди през нощта да нахлуе студ
Максималните температури ще са по-високи от вчерашните и ще са между 20-23°С в цялата страна
02.11 | 09:30
-
АИКБ атакува в съда постановлението за по-високите заплати от януари
Според браншовата организация то, заедно с разпоредбите в Кодекса на труда, не съотвества на...
02.11 | 10:00