Ракът може да бъде предотвратен 04.02 | 08:49

Това е мотото тази година на Световния ден за борба с рака

От Кремена Бедерева

Световен ден за борба с рака (World Cancer Day) се отбелязва на 4 февруари. Това е ежегодно събитие, организирано от Международния противораков съюз (International Union Against Cancer, UICC) от началото на 2005 година. Целта на този ден е да се привлече общественото внимание към този глобален проблем.

Тази година мотото на Световния ден за борба с рака е "Ракът може да бъде предотвратен”.

Според Световната здравна организация, лъчевата терапия се изисква на около 70% от пациентите с рак. В Европейския съюз (ЕС) раковите заболявания са втората по честота причина за смърт след сърдечно-съдовите заболявания.

Над две трети от случаите на рак в страната са свързани с тютюнопушенето, показва справка на Националния раков регистър. Близо 262 хиляди са хората с различни онкологични заболявания в страната. Около 180 000 от тях имат тумори, чиято поява е пряко свързана с тютюнопушенето.

Цигарите са основен рисков фактор за възникването на тумори на носа, носната кухина и синусите, ларинкса, трахеята, бронхите и белия дроб, стомаха, хранопровода, дебелото черво, ректума и ануса, устните и устната кухина, фаринкса, бъбреците, пикочния мехур, маточната шийка, матката.

Последните научни данни показват, че тютюнопушенето най-вероятно е свързано и с рака на млечните жлези. През последните години заболеваемостта при тези локализации се увеличава все повече - над 25 хиляди са новите случаи през 2010 г., а през тази година се очаква броят им да достигне 29 хиляди.

Специалистите смятат, че най-много от тях ще са случаите на рак на дебелото черво - 3065, на белия дроб и трахеята - 4077, на гърдата – 4046 и др. Данните показват, че по-често боледуват мъжете, отколкото жените. Най-многобройни са хората с рак на белия дроб между 60 и 69 години, но има засегнати и не малко младежи между 20 и 29 години.

За намаляване на онкологичните заболявания е изключително важен начина на живот. Затова МС прие законопроект за въвеждане на пълната забрана на тютюнопушене на закрити обществени места от 1 юни тази година. Въвеждането на пълна забрана на обществените места се подкрепя от над 60% от гражданите.

Онкологичните заболявания са сред основните причини за смъртност в световен мащаб. По данни на Националния раков институт в САЩ броят на заболелите през 2010 г. е близо 12 милиона души като се очаква в близките 10 г. те да се увеличат с още 2 милиона.

Редица рискови фактори са причина за появата и развитието на туморните заболявания, но те не могат да се разглеждат изолирано. Комбинации от различни външни фактори, фактори на организма и психичното здраве могат да провокират поява на един или друг тумор. Водещ фактор за риска от тумори на белите дробове е тютюнопушенето, но не бива да се пренебрегва и рискът за т. нар. пасивни пушачи.

Все по-често се дискутира значението на факторите физическа активност и наднормено тегло. Те се свързват с по-висока заболеваемост от тумори на млечната жлеза, колоректален рак, тумори на простатата, женски гениталии. Най-важното за по-ранната диагноза е самонаблюдението.

При появата на симптоми като например, стомашен дискомфорт, кашлица и тежест в гърдите, промяна на теглото без причина, е необходим незабавен преглед при лекар-специалист.

Водещи

Най-четени