Щастието може и да убива? 21.05 | 13:26

Учени открили, че хората, които са прекалено радостни, умират по-млади

От Кремена Бедерева

Щастието може и да ви убие. Това твърдят учени, след като открили, че хората, които са прекалено радостни, умират по-млади от своите песимистични връстници.

Изследователите установили, че децата, които са много радостни в училище впоследствие умират по-млади, отколкото техните по-резервирани съученици, пише "Телеграф".

Това е така, защото по-безгрижният живот е съпроводен от повече опасни моменти и нездравословен начин на живот, смятат учените.

Според тях е по-вероятно щастливите хора да страдат от психични проблеми като депресия, поради неочакваната смяна в настроенията - от изключително щастие до тъга.

Да бъдеш прекалено весел - особено в неподходящ момент - може да възбуди гнева на други, което е в определени ситуация и в ущърб на щастливия човек.

Изследване на различни университети анализира данните на деца, родени през 1920 г. до напреднала възраст. Учените открили, че тези хора, които били определени като "много щастливи", умирали по-млади от техните по-сдържани съученици.

Изследователите също така открили, че опитвайки се непрекъснато да бъдем щастливи, често объркваме чувствата на хората и това довежда до депресивни състояния.

За това предлаганите съвети в списанията за това как да бъдем щастливи често биват подложени на обвинения във влошаване на психическото състояние на хората и причиняващи депресия.

Учените цитират едно изследване, според което участниците в него трябва да прочетат една статия, която предлага различни съвети за подобряване на настроението, и след това да последват един от тях, за да видят доколко ефективен е той.

Участниците взели предвид предлаганите съвет - като например, да гледат оптимистично кино, но се оказало, че им било много трудно да се съсредоточат в това да си оправят настроението.

Това означава, че след като филмът е приключил, те често се чувствали ядосани или излъгани от дадените им съвети, което им причинява по-лошо настроение, отколкото преди да започнат да го гледат.

Въпреки това, резултатите от проучването показват, че ключът към истинското щастие е много по-прост: смислени взаимоотношения с приятели и членове на семейството.

"Когато правите нещо с мотивацията или очакването, че това нещо трябва да ви направи щастливи, обикновено това ви довежда до разочарование и липса на щастие след това", смята професор Джун Грубер, съавтор в Отдела по психология в университета в Йейл.

"Най-силният източник на щастие не са парите или външното признание като успех или слава, а здравите лични взаимоотношения. Това означава, че най-добрият начин да се чувствате щастливи е като спрете да се притеснявате дали наистина сте, а вместо това да отклоните енергията си към насърчаването на социалните връзки с другите хора", съветва още проф. Грубер.

"Ако има дори и едно нещо, което фокусира вниманието ви, фокусирайте се именно върху него. Нека всичко останало се случи така, както ще се случи", заключава професорът.

Водещи

Най-четени