Горите са пренебрегвани като източници на вода 17.12 | 18:02

Всъщност горите са от решаващо значение за оцеляването на човечеството

От Андриян Георгиев

Световните гори предоставят значително количество влага, която се трансформира в дъждове. Ново изследване, публикувано в сп. Global Change Biology, разкрива как този съществен принос на горите към водния цикъл често се пренебрегва в политиките по управлението на водните ресурси, като например тези на Европейския съюз.  

Проучването, което е дело на Дейвид Елисън, Мартин Фътър и Кевин Бишъп от Шведския университет по аграрни науки (SLU), показва, че намаляването на горските площи понижава регионалните и континенталните валежи. Това следва да бъде признато, за да се добие точна картина относно ролята на горите във водния цикъл. 

"Полезни ли са горите за водните ресурси? Привидно прост въпрос, който разделя учените на два лагера – тези, които гледат на дърветата като нуждаещи се от вода, и тези, които гледат на дърветата като източник на вода”, казва Дейвид Елисън, цитиран от Science Daily. "Нашият доклад доказва, че различията между тези два лагера имат връзка с мащабите, през които мислят проблема."  

От локална гледна точка едно дърво е консуматор на вода. Но в един по-широк регионален мащаб горите снабдяват атмосферата с влага, която ще се превърне във валежи. Някои сухи райони зависят почти изцяло от дъжда, който идва от гористите местности през атмосферата.

Представата за горите като консуматор на вода е оказала влияние върху Директивата на ЕС за водите, която включва стратегии за ценообразуване на водата, но пропуска да разгледа приноса на горите към водния цикъл. Същото важи и за все по-популярния "Воден отпечатък” - инструмент, разработен да осветлява количеството вода, използвано за производството на даден продукт или в даден процес.   

Обезлесяването и трансформирането на горите в земеделска земя или за целите на урбанизацията ще имат отрицателен ефект върху количеството валежи в различните райони по света. В малък мащаб и в краткосрочен план това може да бъде незабележимо. Но ако изсичането на горите продължи, съществува риск валежите да намалеят и като следствие да има проблеми с водоснабдяването на много места.   

Залесяването и презалесяването, от друга страна, могат да бъдат използвани като безценен инструмент за адаптация към промените в климата, за да допринесат за увеличаването на влагата в региони, където валежите спадат.   

Дейвид Елисън привежда доводи относно необходимостта от промяна на основния възглед за значението на горите в хидроложкия цикъл. "Горите, чийто принос за водния цикъл е от решаващо значение за оцеляването на човечеството и бъдещото му благосъстояние, трябва да се разглеждат като глобално общо благо, да бъдат съхранявани и използвани за благото на всички”.  

Най-четени