И от слънчевите затъмнения на Марс имало полза 17.12 | 10:17
Марсианските затъмнения могат да помогнат на Curiosity да определя местонахождението си

Роботизираният изследовател Curiosity може да използва слънчевите затъмнения от марсиански луни като алтернативен начин да определи и докладва точното си местонахождение, съобщава сайтът RedOrbit, позовавайки се на испански учени.
Къде е позициониран Curiosity на Червената планета обикновено се определя въз основа на данните, изпратени от антените на марсохода, или според изображенията, предоставени от намиращите се в орбита около Марс апарати.
Ако обаче по някаква причина Curiosity не може да осъществи пряк контакт със Земята и да съобщи къде се намира, роботизираният геолог може да наблюдава марсианските затъмнения и да определи по алтернативен начин местонахождението си.
Първоначално идеята на учените от университета Комплутенсе в Мадрид е била да създадат математически модел за прогнозиране на марсиански затъмнения. Впоследствие обаче специалистите са осъзнали, че чрез този метод може да се определя местонахождението на апарат, който има възможност да ги наблюдава от повърхността на Марs, информира БТА.
Идеята е осенила учените, след като през септември Curiosity е наблюдавал транзита на марсианската луна Фобос пред Слънцето, предварително прогнозиран от математическия модел. Само две минути наблюдение, като се използват началото и края на преминаването на луната пред Слънцето, са достатъчни да се определи местоположението на роувъра с точност до няколко метра.
Следващите транзити на Фобос пред Слънцето, които Curiosity ще може да наблюдава, са прогнозирани за август 2013 г. и август 2014 г. Тогава учените ще могат да потвърдят валидността на алтернативния метод за определяне на местонахождението.
Водещи
-
Ивайло Мирчев: Делян Пеевски няма съюзници, а само заложници
"Това правителство ще падне не когато поиска Борисов, а когато поиска Пеевски. Всички...
05.08 | 11:59
-
Румен Радев взе лично участие в потапянето на историческия риболовен кораб РК „Чавдар“ край бреговете на Созопол
Събитието има екологична и символична стойност – плавателният съд, служил от 1964 г., ще бъде...
05.08 | 11:45
-
Заловиха контрабандни стоки за над 150 000 лв. на „Капитан Андреево“
Недекларираните стоки са задържани
05.08 | 11:30
-
Мълния предизвика пожар в трънското село Цегриловци
Заради бурята вчера е горял и трафопост в пернишкия квартал „Изток”
05.08 | 11:15
Най-четени
-
27 г. от смъртта на Тодор Живков
Стилизиран венец с цветовете на руското знаме е положен на гроба на диктатора Тодор Живков
05.08 | 09:00
-
Кога пациентът заплаща за преглед в Спешната помощ?
Ако се налага хоспитализация, лечението на здравноосигуреното лице се заплаща по съответната...
05.08 | 08:59
-
Над Западна България и днес ще вали, утре също ще бъде дъждовно
След 2 часа лятото леко ще започне да се връща в София. Следобед отново обаче ще завали.
05.08 | 10:45