Наноантени с ДНК излъчват светлина 03.08 | 17:12
Френски учени създадоха уникална миниатюрна антена, съставена от ДНК молекула и златни наночастици
Принципът, по който антените усилват сигналите към нашите мобилни телефони и телевизори, може да се приложи и към светлината*. Това установили изследователи от френския Национален център за научни изследвания и Университета Екс-Марсилия.
Те успели да създадат уникална наноантена, съставена от молекула ДНК, две златни наночастици и малка флуоресцентна молекула, която улавя и усилва светлинните вълни.
В дългосрочен план тази разработката би могла да доведе до по-ефективни светодиоди (LED), по-компактни соларни клетки или дори да бъде използвана в квантовата криптография**.
За да създадат наноантената изобретателите тръгнали от идеята, че щом светлината има вълнов характер, то е възможно да бъдат разработени оптични антени, които са способни да усилят светлинните сигнали по същия начин, по който телевизорите и мобилните телефони улавят и усилват радио и микровълните.
Проблемът тук бил, че дължината на вълните на видимата светлина е милиони пъти по-малка от тази на радиовълните. Затова било необходимо да бъдат създадени изключително малки устройства (в размери от порядъка на нанометри), които да могат да уловят и усилят светлинните вълни.
Така учените създали оптичния еквивалент на елементарна диполна антена, чиято конструкция била вдъхновена от природата. Те свързали две златни наночастици (с диаметър от 36 нанометра) и флуоресцентен органичен оцветител към къс щам на синтетична ДНК (дълга 10-15 нанометра).
В случая флуоресцентната молекула изпълнява функцията на квантов източник и снабдява миниатюрната антена с фотони, докато златните наночастици усилвали взаимодействието между излъчвателя и светлината. В лабораторни условия учените създали няколко милиарда копия на антената. Техните флуоресцентни молекули били ориентирани в една посока по изключително прецизен начин благодарение на ДНК основата.
Този метод за управление на микро ниво е много по-перспективен от техните конвенционалната литография, с които в момента се произвеждат микропроцесори, обясняват учените. В дългосрочен период подобна миниатюризация може да позволи създаването на по-ефективни светодиоди, по-бързи детектори и по-компактни соларни клетки, надяват се изследователите.
_________________________________
*Светлината, микровълните и радиовълните са форми на електромагнитно излъчване.
**Квантовата криптография се занимава с възможността за използване на квантовомеханичните ефекти за кодиране на информация и разбиване на криптирани съобщения.
Водещи
-
Реформата в ТЕЛК: Защо хора с увреждания обжалват решенията пред НЕЛК
Продължават сериозните забавяния или получаването на значително намалени проценти инвалидност
07.11 | 21:00
-
Европа навлиза в нов етап на своето развитие, заяви Радев в Будапеща
Президентът участва в срещата на върха на Европейската политическа общност, чийто домакин е...
07.11 | 20:45
-
Какво ще се случи с човешкото тяло, ако живеем на Марс?
07.11 | 20:30
-
Пеевски вдига протест в първия работен ден на НС?
Той ще е под надслов "Ние не сме фантоми! Ние сме истински!"
07.11 | 20:15
Най-четени
-
Рязко захлаждане през уикенда, студ обхваща страната
За това предупреди синоптикът Петър Янков
07.11 | 15:10
-
Най-големият завод за производство на хартия у нас, този в Стамболийски, приключва дейност
От Нова година обаче заводът ще затвори. Заради обезщетенията, които вече се договарят,...
07.11 | 08:56
-
302 192 935 лв. или 6% повече от бюджета на Столична община за 2024 г. се предвиждат за почистване на София
Предвижда се 8 пъти годишно миене на улиците.
07.11 | 10:30
-
Средната годишна заплата в България остана най-ниската в ЕС през 2023 г.
Това показват данните на официалната европейска статистика Евростат
07.11 | 14:00