Учени създадоха риба с „крака“ 17.12 | 16:23

Чудатият експеримент ще помогне за изследването на еволюцията

От Георги Георгиев

След като извършиха генно модифициране на риба зебра, учени от университета "Пабло де Олавиде" в Севиля, Испания, успяха да трансформират перките ѝ в "протокрайници", чиито хрущялни тъкани са сходни с тези на сухоземните животни, предаде БТА, позовавайки се на испанско научно издание.

Целта на странния експеримент била бе да се разбере как преди близо 400 милиона години някои риби са придобили достатъчно здрави крайници с подвдижни стави, за да се придвижат на сушата.

Ключът към тази трансформация изглежда е ген, наречен Hoxd 13.Аномалиите му у човека предизвикват синдактилия – вродена малформация, свързана със срастване на пръсти на ръката или крака, както и вродени дефекти на матката.

Като имплантирали допълнителен ген Hoxd 13 в перките на ембрион на риба зебра, учените получили риби с "протокрайници". Остава да се разбере какво точно се е случило навремето с риби при напускането на водната среда, за да се получат сходни на експеримента последствия.

Учените предполагат, че мутация на част от ДНК, която контролира гените, е довела до свръхекспресия на Hoxd 13 и това е отключило развитието на "протокрайници".

Изследването помага да разберем значението, което промяната в експресията на гени има за оформянето на човешкото тяло, отбеляза д-р Хосе Луис Гомес-Скармета от екипа. Резултатите от изследването са публикувани в списание Developmental Cell.

Водещи