Ще има ли студентски протести заради вечерния час? 23.03 | 17:06
За представителството на студентските съвети темата не е на дневен ред

Ще възроптаят ли студентите срещу затягането на правилата в столичния Студентски град? Въпросът изникна след появилата се информация за насрочен за днес протест. Според съобщенията, младежи се организират във Facebook в група "Аз протестирам против вечерния час в Студентски град", а над 1000 души са потвърдили участие в инициативата.
До идеята за въвеждането на т. нар. вечерен час се стигна след убийството на 19-годишния Марио Данчев в края на февруари. Преди дни на извънредно заседание на съвета на ректорите бе взето решение, че от 5 април в общежитията няма да се допускат външни лица след 22:00 часа.
Въпреки съобщенията за подготвян протест срещу новите правила, не са известни нито часът, нито мястото на проявата а и справка в социалната мрежа показа, че към днешна дата подобна група не съществува.
От Националното представителство на студентските съвети (НПСС) заявиха пред iNews, че нямат информация за подобен протест и не смятат, че има нужда от такъв.
"Ние сме против такъв протест. Понятието вечерен час се измисли от медиите, а става въпрос чужди хора да влизат в общежитията след 22:00 часа. Всеки студент ще може да се прибере и след този час, защото ще има електронна карта, с която да си отвори", коментира Кирил Апостолов от НПСС.
Той беше категоричен, че в момента има по-важни проблеми, които стоят на дневен ред.
Вчера представители на НПСС се срещнаха с кмета на район "Студентски" Димитър Дилчев и изложиха исканията си. Сред основните са връщането на 7 РУП обратно в Студентски град и създаването на денонощен медицински пункт в комплекса, защото сега най-близкият е в "Младост", а за линейка се чака по над 40 минути.
Настояват и да се даде възможност на ВУЗ-овете да глобяват студенти, които нарушават реда в общежитията.
След срещата с кмета на район "Студентски" обаче отново "изскочи" един стар проблем – младите хора просто не сигнализират за нередности. През миналата година в общината са постъпили едва осем жалби от студенти за нарушения на реда в градчето. И така, резонно изниква въпросът как институциите да знаят, че има проблем, когато никой не се оплаква.
"Време е да спрем да си прехвърляме топката и да търсим виновни. Защото в един момент топката ще падне на земята и нищо няма да се промени", лаконичен е Кирил Апостолов.
Звучи логично, стига и този път инерцията да не се загуби, за да не се стига до следващото нелепо убийство, когато отново ще се задават старите въпроси и на дневен ред ще изникват старите проблеми.
Водещи
-
Софиянци без наземен градски транспорт и в четвъртък
Синдикатите предупредиха протестиращите, че подкрепят исканията им за 15% увеличение на...
14.05 | 21:00
-
МФ отвърна на зам.-кмета на София
По-рано Иван Василев обяви на брифинг, че МФ разпространява внушения и невярна информация за...
14.05 | 20:45
-
Весела Лечева: БОК е на прага на международен скандал
Законите в България трябва да се изпълняват, настоя тя
14.05 | 20:30
-
Вижте всички решения на МС от днес
Одобрени са промени в Закона за кадастъра и имотния регистър: Документите от кадастъра стават...
14.05 | 20:00
Най-четени
-
Костадинов към Киселова: Вие си позволихте да сте над Конституцията
"Най-лошото е, че не сте вие сама като личност, защото всички знаем, че го направихте, защото...
14.05 | 11:15
-
Пеевски: Правителството трябва да изкара пълен мандат
Според него оставката на председателя на Народното събрание Наталия Киселова не стои на дневен...
14.05 | 13:20
-
Всеки ден у нас един човек става милионер
Все повече хора взимат банкови кредити в размер над 1 млн. лв., показват данните на БНБ
14.05 | 12:15